Tgrt Haber
Tgrt Haber

Kakao fiyatları 46 yılın zirvesinde, çikolata fiyatları artacak

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
11 Ağustos 2023 17:18 - Güncelleme : 11 Ağustos 2023 17:28
Kakao fiyatları 46 yılın zirvesinde, çikolata fiyatları artacak
kakao,çikolata,emtia

Kakao üretiminin kalbi olan Batı Afrika’da değişen iklim koşulları ve El-Nino nedeniyle hasat verimsiz geçti. Kakao fiyatları ise yaşanan gelişmeler sonrası 46 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Sektör uzmanlarına göre çikolatanın fiyatı da yükselecek.

Rusya-Ukrayna Savaşı ve tüm dünyada yükselen enflasyon çikolata üretimine darbe vururken değişen iklim koşulları kakao hasadını olumsuz etkiledi. Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun fiyatı şu anda metrik ton başına 3 bin 160 ABD Doları ile son 46 yılın en yüksek seviyesinden işlem görüyor. 

ÇİKOLATA FİYATLARI YÜKSELECEK

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu, geçtiğimiz ekim ayına göre yüzde 40'lık bir fiyat artışı anlamına geliyor. El Nino hava olayı sebebiyle bu yıl kakao üretiminde ciddi bir azalma söz konusu. Bu da çikolata fiyatlarının artışında etken bir sebep. Patiswiss Ceo’su Elif Aslı Yıldız: “Hammadde tedariği zorlaşacağı için fiyat artışı söz konusu olabilir. Biz sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimimiz ve müşteri memnuniyeti odaklı politikalarımız ile çikolata fiyatlarını dengeli tutmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz” dedi.

Kakao fiyatları 46 yılın zirvesinde, çikolata fiyatları artacak

İklim değişikliği sonucu ortaya çıkan sıcaklık artışları ve artan karbondioksit miktarı uzun vadede ürün kalitesinde ve üretim miktarında azalmalara sebep olabilmektedir. Sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda, enerji ve su verimliliğini artırmak için sürekli olarak fabrikalarındaki süreçleri gözden geçirip, geliştirdiklerini söyleyen Patiswiss Ceo’su Elif Aslı Yıldız: “Çikolata üretiminde kullanılan hammaddelerin tedarik zinciri yönetimini titizlikle takip ederek, adil ticaret ve çiftçi destek programlarına odaklanıyoruz. 

Karbondioksit emisyonlarını azaltmak için çevre dostu teknolojilere yatırım yaparak, üretim süreçlerimizin çevresel etkisini minimize etmeye çalışıyoruz. Atık yönetimi ve geri dönüşüm süreçlerini de geliştirerek, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımını destekliyoruz” diye konuşan Yıldız “Amacımız, lezzetli çikolatalarımızı üretirken çevreye duyarlılık göstermek ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek” dedi.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...