Tgrt Haber

Kent yaşamının baş ağrısı enerjide çığır açtırdı: 336 milyon TL’lik elektrik üretildi!

Editör: İmran Baran / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
29 Kasım 2023 14:37 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 14:42
Kent yaşamının baş ağrısı enerjide çığır açtırdı: 336 milyon TL’lik elektrik üretildi!
katı atık tesisleri,Muğla,,enerji

Şehir hayatının baş ağrısı olan atıklar Muğla’da çığır açtı. Katı atık düzenli depolama tesislerinde toplanan çöplerden 196 Milyon 172 bin 336 kilowatt elektrik üretildi.

Kent merkezlerinde toplana toplana bitirilemeyen çöpler Muğla’da elektriğe dönüştürüldü. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2018’den bu yana il genelinde Fethiye, Ortaca, Marmaris, Menteşe ve Milas ilçelerinde Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri’nde topladığı çöplerden 336 milyon TL’lik elektrik üretildi.

Yaklaşık beş yıldır aralıksız toplanan çöplerle 12 megawatt kurulu güce sahip Biyokütle Enerji Tesisleri’nde elektrik üretimine devam ediyor.

ÇÖPTEN, 336 MİLYON TL'LİK ELEKTRİK  

2018 yılında bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi Biyokütle Enerji Tesisleri çöpten 336 Milyon TL değerinde olan 196 Milyon 172 bin 336 kilowatt elektrik üretti. Ayrıca Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri’nde oluşan 98 Milyon 371 Bin 781 metreküp metan gazı elektrik üretiminde kullanılarak atmosfere salınımı engellendi. Böylece fosil yakıtla çalışan enerji üretim tesislerinin (termik santrallerin) yüklerini azaltarak atmosfere salacağı sera gazı emisyonu azaltıldığı gibi atmosfere karışacak olan metan gazının elektrik üretiminde kullanılması ile iklim değişikliği azaltımına katkıda bulunuldu.

Kent yaşamının baş ağrısı enerjide çığır açtırdı: 336 milyon TL’lik elektrik üretildi!

“DOĞAYI KORUYOR, EKONOMİYE KATKI SAĞLIYORUZ”

Dünya’da ve ülkemizde iklim değişikliğinin artık daha fazla hissedildiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün yeşili ve mavisiyle Türkiye'nin en özel şehirlerinden biri olan Muğla’da çöpten, güneşten elektrik ürettiklerini hem doğayı koruduklarını hem de enerji üretimine katkı sağladıklarını belirtti. Başkan Gürün; “Muğla dünyanın ve ülkemizin en özel şehirlerinden biri. Doğal güzellikleri ile yeşilin ve mavinin merkezi olan şehrimizde örnek projelerimizden biri olan çöpten elektrik üretimi ile çevremizi koruyor, ülke ekonomisine de katkı sağlıyoruz. Özellikle yaz nüfusu ile büyük yoğunluğun yaşandığı şehrimizde ortaya çıkan çöpler modern tesislerimizde bertaraf edilerek elektrik enerjisine dönüşüyor. Doğaya saygılı şekilde elektriğe dönüşen çöplerle Muğla’mıza ve ülkemize büyük katkı sağlıyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...