Tgrt Haber

Kripto para yasası Meclis’e geliyor! Kara para aklama ve terör finansmanının önüne geçilecek

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Yeni Şafak
20 Kasım 2023 16:53 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 17:00
Kripto para yasası Meclis’e geliyor! Kara para aklama ve terör finansmanının önüne geçilecek
kripto,kripto para,Meclis,yasa,kara para aklama

Kripto yasası Meclis’e geliyor. Türkiye’de işlem hacmi artan kripto paralar ile ilgili çalışmalar hızlandı. Yeni düzenleme hazırlığında olan hükümet kripto paraların kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasının önüne geçecek düzenlemeyi devreye alacak.

Hükümet harekete geçti. Kripto piyasası ile ilgili yeni yasa Meclis’e geliyor. Üzerinde çalışılan taslak yıl bitmeden TBMM’ye sunulacak. Kripto paralardaki işlem hacminin büyüklüğü yasa dışı işlere aracı oluyor. Özellikle kara para aklama ve terörizm finansmanı amacıyla kriptoların kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi için yasa çıkarılacak. Bu teklife, sosyal medya fenomenlerinin de eklenmesi bekleniyor.

FENOMENLER KARA PARA AKLAMAK İÇİN KULLANMIŞLARDI

Türkiye'de son bir buçuk yılda kripto varlık kullanım oranı yüzde 40 seviyesinden yüzde 52'ye yükseldi. Dünya genelinde 1,072 trilyon dolarlık işlem hacmine sahip olan kripto varlıkların yasa kapsamına alınması için hazırlanan taslağın yıl bitmeden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulması bekleniyor.

Yeni Şafak’ın haberine göre, teklifle, hem finansal istikrar sağlanacak hem de bu varlıklara yatırım yapanlar daha iyi korunacak. Düzenleme, kripto endüstrisinin kara para aklama ve terörizmin finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasının da önüne geçecek. Teklife, sosyal medya fenomenlerinin de eklenmesi öngörülüyor. Son dönemlerde yapılan operasyonlarda fenomenlerin kara para aklamak için kripto varlıkları kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Düzenlemeyle, kripto varlıklar mevcut yasal çerçeveye uyumlu hale getirilecek. Yeni dijital finansal araçların kullanımı teşvik edilecek. Kripto varlıkların ve ürünlerin finansal düzenleme kapsamına girmesi sağlanacak.

GRİ LİSTEDEN ÇIKMAK HEDEFLENİYOR

Düzenleme ile Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF), Türkiye'yi gri listede tutması için hiçbir gerekçesi kalmayacak. FATF bünyesinde 27 Ekim’de yapılan toplantıda, Türkiye'nin gri listeden çıkması için öngörülen eylem planındaki maddelerden sadece bir hususun kaldığının altı çizildi. Kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemenin çıkarılmasıyla birlikte Türkiye FAFT listesinde yer alan 40 kriterin tamamını yerine getirmiş olacak. FATF 2021'de Türkiye'yi gri listeye almıştı.

KULLANIM ORANI YÜZDE 52'YE YÜKSELDİ

Türkiye'de kripto varlıkların kullanım oranı her geçen yıl artıyor. Araştırmalar, Türkiye nüfusunun 5'te 2'sinin kripto varlık sahibi olduğunu gösteriyor. Kripto varlık kullanım oranı 2021 sonunda yüzde 40 iken, Temmuz 2023'te yüzde 52'ye ulaştı.

TORBA KANUN TEKLİFİ 28-29 KASIM'DA KOMİSYON'DA OLACAK

AK Parti'nin, stokçulara getirilen cezaların artırılmasını da içeren 80 maddelik torba yasa teklifi, bu hafta Meclis Başkanlığı'na sunulacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yanı sıra Ticaret Bakanlığı'nın da bir süredir üzerinde çalıştığı yasa tasarıları torba teklifte birleştirildi. Teklifle, stokçular için uygulanan para cezaları artırılacak. Piyasa denetim ve gözetimlerinin sıklaştırılması için oluşturulan mekanizmalar güçlendirilecek.

CEZALAR AĞIRLAŞTIRILACAK

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ile Reklam Kurulu tarafından fırsatçılara kesilen idari para cezalarında artışa gidilecek. Kayıt dışı ekonominin ortadan kaldırılması için bahisle mücadelenin de kapsamı genişletilecek. 2024 yılı içinde uygulanacak olan enflasyon muhasebesinin vergisel etkileri de düzenlemede yer alacak. Bu çerçevede bankalar ve finans kuruluşlarına ilişkin düzenlemeler torba teklifte yer bulacak.

Teklif, komisyonda 3 bölüm halinde ele alınıp, 5 Aralık'ta Genel Kurul'a inecek. 11-22 Aralık tarihlerinde de Genel Kurul'a 2024 bütçesi gelecek.

 

Kaynak: Yeni Şafak
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...