Tgrt Haber

Emekliye yeni destek paketi geliyor! İşte milyonları ilgilendiren detaylar

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
17 Nisan 2024 10:36 - Güncelleme : 18 Nisan 2024 15:34

Hükümet seçim sonrasında emekliye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Buna göre 10 bin TL altında maaş alan emeklilere yeni desteklerin verileceği ifade edildi.

Kabine toplantısının ardından gözler ekonomiye yönelik açıklamalara çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi programından taviz verilmeyeceğini ifade ederken emekliler için yeni düzenlemelerin yapılacağı öğrenildi. TGRT Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan Gazeteci Cem Küçük'e konuk oldu. Sözcan, emeklilerle ilgili kulislerden aldığı önemli bilgileri paylaştı.

ERDOĞAN'DAN EMEKLİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında emeklilerle ilgili önemli ifadeler kullanarak şunları kaydetti: 

"Emeklilerimiz başta olmak üzere enflasyonun ücretli kesimde yol açtığı sıkıntıları yakinen biliyoruz. Bu konuda tavrımız palyatif tedbirlerle günü kurtarmak yerine enflasyonu düşürerek kalıcı refah artışını sağlamaktır. Kendimiz bedel ödesek dahi ülkemize, milletimize ve gelecek nesillere bedel ödetecek her türlü popülist adımdan uzak durduk, duracağız.

Abuk sabuk vaatlerin adeta havada uçuştuğu 31 Mart seçim sürecinde maruz kaldığımız onca baskıya rağmen seçim ekonomisi uygulamayarak milletimize karşı sorumluluğumuzu yerine getirdik. Bu kararlı duruşumuzun Türkiye ve Türk ekonomisi için ne kadar kıymetli olduğunu inşallah zamanla hep birlikte daha da iyi göreceğiz."

Kulisler hareketlendi, hükümet kolları sıvadı! Emekliye yeni destek paketi yolda - 1. Resim

10 BİN TL ALTI ALAN EMEKLİ SIKINTIDA

Ahmet Sözcan, konuya dair açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

 • Ekonomik programdan gerçekten taviz verilmeyecek. Cumhurbaşkanı Tayyip  Erdoğan, dünkü kabine toplantısının ardından da bunun altını çizdi. 'Ekonomideki yol haritamıza sıkı sıkıya bağlı kalacağız' dedi. 'Popülizmden uzak duracağız' dedi.
 • Mehmet Şimşek, zaten ekonomi programını sıkı bir biçimde uygulayacaklarını altını çizdi. Bunlarda bir sorun yok ama bir de realite var mesela 10 bin TL ve altında maaş alan emekliler var.
 • Mesela onların durumu gerçekten zor. Hani çok fazla bir yani 3 milyon civarında olduğu ifade ediliyor. Bunlara da hani biraz rahatlatacak nefes alacak, aldıracak düzenlemeler lazım. Onun da bazı şartları var.

Kulisler hareketlendi, hükümet kolları sıvadı! Emekliye yeni destek paketi yolda - 2. Resim

GELİRİN 10 BİN TL'NİN ALTINDA OLMASI GEREKİYOR

 • Mesela bir haneye bir eve 10 bin TL ve altında gelir geliyorsa o ev o kişiye ait değilse kirada oturuyorsa ona yönelik destek paketleri olacak. Mesela daha önce de bunları konuşmuştuk aslında bir kısmını konuşmuştuk.
 • Emekli kart düzenlemesi içinde gıda ısınma gibi içinde bunların olduğu elektrik su harcamalarının karşılanabileceği bir limit olacak.
 • Tabi bunun şartları var işte. Birincisi ev kendisini ait olmayacak başka bir geliri olmayacak. Şimdi 10 bin  TL ve altında alan bir aile düşünelim, kirada oturuyor aynı zamanda çocuk okutuyor.
 • Bu kişilerin geçinmesi çok zor. AK Parti yönetimi de buna yönelik bir düzenleme hazırlığı içerisinde yeni destek programları üzerinde çalışıyor.

Kulisler hareketlendi, hükümet kolları sıvadı! Emekliye yeni destek paketi yolda - 3. Resim

EMEKLİ KART İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILACAK

 • Hayat pahalılığının tabi vatandaşın cebinden götürdükleri belli. Enflasyonun getirdiği zorluklar belli. Bunlara yönelik en azından rahatlatma amacıyla bir destek paketi üzerinde çalışılıyor.
 • Bir kart emekli kart olabilir. İçine doğalgaz gıda ve elektrik harcamalarında kullanılması şartıyla belirli bir miktar yüklenecek.
 • Ancak tekrar altını çizmek lazım. Şartları var, bir haneye gidecek yani yine şöyle bir örnek vereyim, mesela 10 bin TL ve altında alıyor emekli diyelim ancak ailede başka çalışanlar da var, onlar kapsam dışı.
 • Yani şartları biraz kısıtlı olacak. Dolayısıyla emeklerin en azından 10.000 TL altında maaş alan emeklerin rahatlatılması planlanıyor. Burada bölgesel farklılıklar da gözetilecek.
 • Nasıl mesela şimdi baktığımızda Ankara ve İstanbul'da ev kiraları çok yüksek. Dolayısıyla ev kiralarına yönelik olarak bir destek olacak.
 • Ne bileyim Erzurum'da hava sıcaklıkları çok düşük işte soğuk geçiyor. Kış ayları orada yaşayanlara ısınma desteği daha fazla olacak. Bu tür bölgesel farklılıklar da olabilir, buna yönelik çalışmalar yapılıyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Hasan17 Nisan 2024 18:07

Emekli kök maassin mejlisten eskisigi düzeltilmesini istiyor

Metin Göl 17 Nisan 2024 11:57

Asgari ücret denk seyane zam olmasa hikaye olur. Sizi bir yemekte emeklinin aldığını harcıyorsunuz Allah kabul etmesin

Sonraki Haber Yükleniyor...