Tgrt Haber

Mehmet Şimşek talimat verdi, Bakanlık düğmeye bastı! Taşraya tasarruf ayarı geldi

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: tgrthaber.com.tr, NTV
19 May 2024 18:02 - Güncelleme : 19 May 2024 18:07
Mehmet Şimşek talimat verdi, Bakanlık düğmeye bastı! Taşraya tasarruf ayarı geldi

Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında bakanlıkların çalışmaları başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığa bağlı 300 mal müdürlüğünün kapatılacağını açıkladı.

Kamuda tasarruf paketi geçtiğimiz hafta açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kamuda tasarruf kapsamında bakanlığa bağlı 300 adet mal müdürlüğünün kapatılması için düğmeye bastı.

MAL MÜDÜRLÜKLERİ KAPATILIYOR

İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 mal müdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Mal müdürlüklerinin yaptığı görevler ise hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya seçilmiş başka mal müdürlükleri tarafından yerine getirilecek.

TAŞRAYA TASARRUF AYARI GELDİ

Yapılacak değişiklikle kamuda kaynak kullanımında etkinlik sağlanması, teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme ile iş gücü verimliliği sağlanması ve hizmet kalitesinin artırılması sağlanacak. Bakanlık gereksiz harcamaların önüne geçecek.

Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Muhasebe hizmetlerinin de modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerinin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak.

Teknolojik sistemlerin kullanılması kamu hizmetleri daha şeffaf ve izlenebilir hale gelecek.

BAKAN ŞİMŞEK TALİMATI VERDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle Bakanlığına bağlı malmüdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdiğini belirterek, "İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 mal müdürlüğünün kapatılması sağlanacak." dedi.

Şimşek, kamuda tasarruf ve verimlilik çalışmaları kapsamında malmüdürlüklerinde yapılacak çalışmaya ilişkin değerlendirmede bulundu.

“HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPILACAK”

Bakanlığının taşra teşkilatlardan birisi olan malmüdürlüklerinin, muhasebe ve diğer saymanlık hizmetleri sunduğunu anımsatan Şimşek, "Tasarruf tedbirlerine ilişkin Cumhurbaşkanı Genelgesi'yle birlikte Bakanlığıma bağlı malmüdürlüklerinin yeniden yapılandırılması talimatını verdim. İlk aşamada 100, ikinci aşamada da 200 olmak üzere 300 malmüdürlüğünün kapatılması sağlanacak. Malmüdürlüklerinin yaptığı görevler, bundan böyle hizmet birleştirilmesiyle il merkezlerinden veya belirli kriterlere göre seçilmiş başka bir malmüdürlüğümüz tarafından yerine getirilecek." diye konuştu.

Bakan Şimşek, bakanlığının taşra teşkilatlarının yeniden yapılandırılması kapsamında yapılacak bu değişiklikle kamuda kaynak kullanımında etkinlik sağlanması, hizmet kalitesinin artırılması, teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme ile personel ve iş gücü yönetimi gibi hedeflere ulaşılmasının amaçlandığını ifade etti.

"GEREKSİZ HARCAMALAR ÖNLENECEK"

Atılan adımla, taşra teşkilatlarına tahsis edilen kaynaklarda önemli bir tasarruf sağlanacağına işaret eden Şimşek, "Kaynaklar daha verimli kullanılacak, gereksiz harcamalar önlenecek. Hizmet kalitesinin artırılması kapsamında muhasebe hizmetlerinin merkezden, modern bilişim teknolojileri kullanılarak yürütülmesi, iş süreçlerin hızlanmasını ve hata oranlarının azalmasını sağlayacak. Böylece vatandaşlarımıza sunulan kamu hizmeti kalitesi daha da yükselecektir." değerlendirmesini yaptı.

Şimşek, yeni teknolojik sistemlerle kamu mali yönetiminde dijital dönüşümü hızlandıracak ve bilişim teknolojilerinin etkin kullanımını teşvik edeceklerini aktarırken, bu dönüşümün, kamu hizmetlerinin daha şeffaf ve izlenebilir olmasına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

"HİZMET KALİTESİNDEN ÖDÜN YOK"

Bu kapsamda iş gücü yönetiminin önemine de dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti:

"Yeni düzenlemeyle personel kaynaklarımız daha verimli kullanılacak ve çalışanlarımızın yetkinliklerine uygun alanlarda istihdam edilmesi mümkün olacak. Böylece iş gücü verimliliği daha da artırılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak taşra teşkilatlarımızın yeniden yapılandırılmasıyla ülkemiz kamu mali yönetim sistemine önemli katkılar sağlanacağına inanıyoruz. Tasarruf tedbirlerine ilişkin genelge kapsamında kamu hizmetlerinde etkinlik ve verimlilik için biz de Bakanlık olarak önemli bir adım atmış olduk. Bakanlığım bünyesindeki bu faaliyetlere devam edeceğim. Teknoloji ile kamuyu küçültürken, hizmet kalitesinden de ödün vermeyeceğiz, müdürlüklerimizin bugüne kadar yürüttüğü hizmetlerde hiçbir şekilde aksama olmayacak."

Kaynak: tgrthaber.com.tr, NTV
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...