Tgrt Haber

Memur ve emekli zammı ne kadar olacak? Uzman isim rakam verdi

Editör: Şule Altınel / Kaynak: TRT Haber
25 Haziran 2024 07:39 - Güncelleme : 25 Haziran 2024 07:56
Memur ve emekli zammı ne kadar olacak? Uzman isim rakam verdi

Milyonlarca memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam, 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarıyla birlikte netlik kazanacak. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, ne kadar zam olacağına ilişkin tahminde bulundu.

Memur ve emeklisinin maaşı, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirleniyor. Mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 oldu. Böylece memur ve emeklisinin 5 aylık enflasyona göre zam oranı da netlik kazandı.

5 aylık verilere göre, memur ve emeklisinin maaşında yüzde 17,38'lik artış kesinleşti. Buna Türkiye İstatistik Kurumu'nun 3 Temmuz'da açıklayacağı haziran ayı verileri eklenecek.

SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranında TÜFE etkili. 5 aylık artışa göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı da yüzde 22,72. Haziran ayı enflasyonunun etkisiyle bu oran da güncellenecek. 

'YÜZDE 20 İLA 21 BEKLENİYOR'

Memur ve emeklinin temmuzda alacağı maaş zamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, şunları kaydetti;

Memur ve memur emeklisinin maaş artışı, hesaplamaya göre toplu sözleşme ile enflasyon farkı göz önünde bulundurulduğu zaman, haziran enflasyon verisinin de eklenmesiyle yüzde 20 ila 21 arasında olması beklenmektedir.

SSK ve Bağkur emeklileri için 6 aylık enflasyon beklentisi, Merkez Bankası beklenti anketleri, haziran ayında genel gidişat göz önünde bulundurulduğu zaman yüzde 25 ila 26 civarında olması tahmin edilmektedir.

 

Kaynak: TRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...