Tgrt Haber

Ocak ayında emekli olacaklar için SGK uzmanından kritik uyarı: Seyyanen zamlar emekli maaşı ve ikramiyeye yansımayacak

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: İhlas Haber Ajansı: Kemal Diri - İbrahim Çakmak
09 Aralık 2023 13:22 - Güncelleme : 09 Aralık 2023 13:37
Ocak ayında emekli olacaklar için SGK uzmanından kritik uyarı: Seyyanen zamlar emekli maaşı ve ikramiyeye yansımayacak
memur emeklisi,seyyanen zam,emekli,emekliye zam,emekli maaşı,emekli ikramiyesi

Yeni yıl zamları için geri sayım sürerken 2024 ocak ayında emekli olacak memurlar için kritik zam uyarısı geldi. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, ocak ayında emekli olacak memurların, Temmuz ayında verilen 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan faydalanamayacağını belirterek, "zam emekli maaşı ve ikramiyeye yansımayacak" dedi.

Milyonlar zam için gün sayarken emekli olacak memurlar için kritik ödeme uyarısı geldi. Resmi Gazete 15 Temmuz’da yayınlanan kararla en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkarıldı ve emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldı. Buna göre  memurlar, toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 17,55'lik zamma ek olarak seyyanen 8 bin 77 lira zamlı maaş almaya hak kazandı. Fakat memurlara verilen 8 bin 77 liralık seyyanen zam, kök maaşlara yansımayacak. Dolayısıyla emekliliğini bekleyen memurlar bu ödemeyi emekli aylıklarında göremeyecekler.

SGK UZMANINDAN KRİTİK UYARI: SEYYANEN ZAM İKRAMİYEYE YANSIMAYACAK

Ocak ayında emekli olmak isteyen memurların seyyanen zam konusuna dikkat etmesini söyleyen Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, memurları bu konuda uyardı. Bütün memurların emekli olmadan önce alacakları emeklilik ikramiyesini ve emeklilik maaşını iyi hesaplamaları gerektiğini belirten Karakaş, “Temmuz ayında bir zam yapılmıştı. Yapılan zammın yüzde 17,55'i oransal zamdı. 8 bin 77 lirası ise seyyanen zamdı. Bu 8 bin 77 liralık seyyanen zammın ocak ayında alacağınız emeklilik maaşına faydası olmayacaktır. Yine 8 bin 77 liralık seyyanen zammın alacağınız emeklilik ikramiyesinde de faydası olmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

Ocak ayında emekli olacaklar için SGK uzmanından kritik uyarı: Seyyanen zamlar emekli maaşı ve ikramiyeye yansımayacak

“EMEKLİLİK MAAŞINA ETKİ ETMEYECEK”

En düşük memur maaşı olan 22 bin 17 liranın sadece yüzde 17,55’lik oransal zammın kapsadığı 13 bin 940 liranın dikkate alınacağını açıklayan Karakaş, “Ancak 8 bin 77 liralık kısma ocak ayında ne kadar zam olursa olsun hiçbir şekilde emeklilik ikramiyesine ve emeklilik maaşına bir faydası olmayacaktır. Dolayısıyla bunun hesabının yapılarak emekli olup olmamaya karar verilmesinin gerekli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

MEMUR MAAŞ VE İKRAMİYELERİ DÜŞÜK BAĞLANIYOR

Karakaş, emekli sandığına tabi olan memurların emekli olurken yüzde 75 oranında aylık bağlama oranlarının olduğunu ifade etti. Aylık bağlama oranı bu kadar yüksek olmasına rağmen memur maaşlarının ve memur ikramiyesinin düşük bağlandığını da söyleyen Karakaş, 22 bin 17 lira olan emekli maaşından 8 bin 77 liralık seyyanen zammın ele alınmadığını, geriye kalan 13 bin 940 liralık ücretin esas alındığını belirtti. Karakaş, bu nedenle memur en düşük maaşının 22 bin 17 olmasına rağmen en düşük memur emeklisi aylığının 9 bin 876 lira olduğunu dile getirdi.

“MEMURLAR ÇALIŞIRKEN ALDIKLARI MAAŞLARIN YÜZDE 50’İNDEN DÜŞÜK ALACAK”

Çalışan memurun aldığı maaşla emekli olduğu anda aldığı maaşın arasındaki farkın yüzde 44'lere kadar düştüğünü ifade eden Karakaş, “Seyyanen zam dolayısıyla ocak ayından sonra, memurların daha önceden çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70'i civarında alırken, bu yüzde 50'nin bile altına düşecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Ocak ayında emekli olacaklar için SGK uzmanından kritik uyarı: Seyyanen zamlar emekli maaşı ve ikramiyeye yansımayacak

“SGK VE EMEKLİ SANDIĞINA TABİİ MEMURLARIN MAAŞLARI ARASINDA YÜZDE 25 FARK VAR”

Ekim 2008’de çıkarılan kanunla beraber, bu tarihten sonra memur olanların maaşlarının emekli sandığına değil, SGK kanununa göre hesaplanacağını da dile getiren Karakaş, “Emekli Sandığı'na tabi olan bir memurun eğer ki 25 yıl çalışması varsa, yüzde 75 oranında aylık bağlama oranı vardır. Aynı memur eğer yani 5510 sayılı SGK Kanunu'na göre çalışıyorsa, Ekim 2008'den sonra memur olanların tamamı artık Emekli Sandığı'na tabi değil. Dolayısıyla bunlara bağlanacak olan maaş yüzde 50'lik oran üzerinden olacaktır. Bu durumda Emekli Sandığı'na tabi olan memur, aynı hizmet yılı olmasına rağmen, 25 yıl hizmeti varsa yüzde 75, SGK’ye tabi ise yüzde 50 oranında bağlama oranına sahip. Bu durumda yüzde 25'lik bir aylık bağlama oranı farkı var” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı: Kemal Diri - İbrahim Çakmak
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...