Tgrt Haber

Özel okul ücretleri dudak uçuklatıyor! Zamlar yüzde 100’ü aştı, velilerden yeni düzenleme çağrısı geldi

26 Haziran 2023 16:14 - Güncelleme : 26 Haziran 2023 16:14
Özel okul ücretleri dudak uçuklatıyor! Zamlar yüzde 100’ü aştı, velilerden yeni düzenleme çağrısı geldi
özel okul,ücret,zam

Özel okul zamları belli oldu. 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ücretlerini açıklamaya başladı. Zamlar yüzde 100'ü aşınca veliler isyan etti. Özel okullar için hükümetten yeni düzenleme talebi geldi

Milyonlarca öğrenci karnelerini alarak yaz tatiline girdi. LGS'ye giren öğrenciler başta olmak üzere anaokulu, ilkokul ve ortaokul için erken kayıt dönemi geçtiğimiz günlerde başladı. Özel okullar, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ücretlerini açıklamaya başladı. Açıklanan ücretler dudak uçuklattı.

VELİLER DÜZENLEME TALEP EDİYOR

Veliler özel okullara gelen zamların şokunu yaşıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılı için ücretlerini açıklanan özel okullar neredeyse ortalama bir dairenin fiyatını geçti. Yüzde 100 aşan zamlar aileleri çaresiz bırakırken, veliler yıllık ücretleri 600 bin liraya kadar çıkan özel okullar için düzenleme talep ediyor.

YÜZDE 65 SINIRI YENİ KAYITLARDA GEÇERLİ DEĞİL

NTV'de yer alan habere göre; Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği yüzde 65 zam sınırı ise sadece ara kayıtlarda geçerli oluyor. Yeni kayıtlarda yapılan zamlar yüzde yüzü aşıyor. Sektör temsilcileri, okul ücretlerindeki zammın enflasyonla ilgili olduğunu söylüyor.

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, zamları şöyle değerlendiriyor:

"Bir yıl önce yüzde 36,8 zam izni verildi ama elektrik yüzde 300 arttı. Öğretmenin yaşayabilmesi için en az yüzde 80 yapılması gerekiyordu. Öğretmenin yaşayabilmesi için, devlet memuru öğretmenin maaşının altında maaş almaması lazım. Bir okul yapmak en az 200 300 milyon lira... Özel okulun karlılığı maksimumu yüzde 15. Eksiklik yapmaz maaşları eksiksiz yatırırsanız... Devletimizin veliye destek vermesi gerekiyor. Biz özel okula destek verilmesine karşıyız."

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...