Tgrt Haber

Ramazandan 25 gün önce başladılar! Et fiyatları fırladı, satışlar dibi gördü

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
29 Şubat 2024 14:10 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 14:16
Ramazandan 25 gün önce başladılar! Et fiyatları fırladı, satışlar dibi gördü
ete zam,et fiyatları,et,ramazan,zam

Ramazan ayına yaklaşırken çarşıda pazarda işler daha da zorlaştı. Gıda fiyatlarına ardı kesilmeyen zamlar gelirken, en çok et fiyatları tepki çekiyor. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı Ramazandan 25 gün önce fiyat spekülasyonlarının başladığını dikkat çekerek, fiyat artışlarından kasap esnafının da rahatsız olduğunu söyledi.

Ramazanın gelmesiyle birlikte gıdada fırsatçılar da boş durmadı. Önce yeni yıl zamları sonrasında da maaş artışlarını fırsat bildiler, ardı arkasına artışları yaptılar. Sofrayı en çok vuran ve gündemden düşmeyen ise et fiyatları oldu.

Yeni yılla birlikte hemen hemen her hafta zam gelen et ile ilgili iddialar da ortaya çıkmaya başladı. Rekabet Kurumu’nun harekete geçtiğini duyurmasının ardından sektör temsilcilerinden arka arkaya açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bazı firmaların ramazan öncesi kırmızı ette fiyat artışına giderek fırsatçılık yaptığını belirterek, fiyat artışlarından kasap esnafının da rahatsız olduğunu söyledi.

“RAMAZANDAN 25 GÜN ÖNCE SPEKÜLASYONA BAŞLADILAR”

Yardımcı, her ramazandan bir hafta önce kırmızı ete zam geldiğini ancak bu sene ramazandan 25 gün önce spekülatörlerin, aracıların ve bazı büyük et tedarikçilerinin anormal fiyat artışına neden olduğunu bildirdi.

Ramazandan 25 gün önce başladılar! Et fiyatları fırladı, satışlar dibi gördü - 1. Resim

ET SATIŞLARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Her ramazan öncesi fırsatçılık yapmak isteyenlerin çıktığını aktaran Yardımcı, "Bu fiyat artışlarından kasap esnafı da rahatsız, et satışlarını neredeyse yarıya düşürdü. Bu alanda Rekabet Kurumunun kırmızı et sektörüne yönelik yürüttüğü çalışmalar çok önemli." diye konuştu.

ET TEDARİKÇİLERİNİN OYUNU

Fırsatçılık yapılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Yardımcı, şunları kaydetti:

"Et fiyatlarını büyük firmalar, et tedarikçileri yükseltiyor. Bu firmalara daha önce para cezası da verilmişti. Bakanlığımız, daha önce olduğu gibi Et ve Süt Kurumu bulunan illerde esnafa et desteği verirse piyasayı çok rahatlatır. Biz önceki ramazanlarda kırmızı ete zam yapmamıştık ama fırsatçılık yapmak isteyenlerin fiyat artışı nedeniyle bu sene çok anormal yükseliş oldu. Federasyon olarak, Tarım ve Orman Bakanımız ve Rekabet Kurumu Başkanımızla da görüştük. Biz Federasyon olarak hem Bakanlığımızın hem de Et ve Süt Kurumunun yanındayız."

Ramazandan 25 gün önce başladılar! Et fiyatları fırladı, satışlar dibi gördü - 2. Resim

FIRSATÇILARA MÜDAHALE ŞART!

Federasyon Başkanı Yardımcı, Türkiye'de yeteri kadar hayvan varlığı ve kırmızı et olduğunu belirtti. Üreticinin, kasabın ve vatandaşın korunmasının önemine işaret eden Yardımcı, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Ramazan dolayısıyla fırsatçılık yaparak fiyat yükseltenlere yönelik müdahale önemli. Eğer müdahale edilmezse büyük firmalar bunu sürekli fırsata çeviriyor. Kırmızı etin besin değeri çok yüksek, kalsiyum, fosfor, A, B, D vitaminleri ve kan hücrelerini yenileyen tek mineral kırmızı ettir. Federasyon olarak fiyatları yükselten spekülatörlere biz de fırsat vermeyeceğiz. Bizim derdimiz ramazanda vatandaşımızın kırmızı ete rahat ulaşabilmesidir. Onun için bize ulaşan tüm şikayetleri ilgili birimlere iletiyoruz."

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...