Tgrt Haber

S&P raporu yayımlandı, Türkiye için dikkat çeken ifadeler

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
27 Mart 2024 09:07 - Güncelleme : 27 Mart 2024 09:18
S&P raporu yayımlandı, Türkiye için dikkat çeken ifadeler

Kredi Derecelendirme Kurulu S&P Global raporunda Türkiye için beklentilere yer vererek büyüme tahminini revize etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, ABD ile gelişmekte olan piyasalar için ikinci çeyrek ekonomik görünüm raporlarını yayımladı. 

ABD BÜYÜME TAHMİNİ DE BELLİ OLDU

ABD ekonomisine dair raporda, iş gücü piyasasının sağlam kalması gerekçe gösterilerek ABD'de ekonomik büyümenin 2024'te yüzde 2,5 olması öngörüsü paylaşıldı. 

ABD'de enflasyonun yıl boyunca ABD Merkez Bankasının (Fed) yüzde 2'lik hedefine yaklaşmasının ancak hedefin üzerinde kalmasının muhtemel olduğu ifade edildi. Raporda yer alan bilgilerde bunun da mal fiyatları ılımlı bir şekilde düşmesine rağmen sürekli yüksek olan hizmet fiyatı enflasyonunun yansıması olduğu belirtildi.

S&P raporu yayımlandı, Türkiye için dikkat çeken ifadeler - 1. Resim

İLK FAİZ İNDİRİMİ İÇİN TARİH VERİLDİ

Raporda, hedefin üzerindeki enflasyonun bu yıl faiz indirimi yapma kabiliyetini sınırlayacağına işaret edilerek, muhtemelen ilk indirimin yaz aylarında geleceği ve 2024'te toplam 75 baz puanlık faiz indirimi öngörüldüğü bildirildi.

Gelecek yıl faiz oranlarında 125 baz puanlık keskin bir düşüş beklendiği anlatılan raporda, ancak gevşeme hızının 2024 ve 2025'te daha yavaş olabileceğine dair riskler görüldüğü vurgulandı.

Raporda, ABD için büyüme beklentisi şubat raporuna göre bu yıl için yüzde 2,4'ten yüzde 2,5'e yükseltilirken, gelecek yıl için yüzde 1,5'te sabit bırakıldı.

S&P raporu yayımlandı, Türkiye için dikkat çeken ifadeler - 2. Resim

TÜRKİYE İÇİN 60 BAZ PUANLIK ARTIŞ

Raporda, gelişmekte olan ülkelerin toplam ekonomik büyüme tahmininin 2024 için yüzde 4,1'den yüzde 4,2'ye, 2025 için yüzde 4,5'ten yüzde 4,6'ya çıkarıldığı bildirildi.

Bu yıla dair büyüme tahminlerinde kasım raporuna kıyasla en büyük yukarı yönlü revizyonların 70 baz puanla Meksika, 60 baz puanla Türkiye, 50 baz puanla Peru ve 40 baz puanla Hindistan için yapıldığı bilgisi verilen raporda, tahminlerin en çok 200 baz puanla Arjantin, 50 baz puanla Suudi Arabistan, 40 baz puanla Macaristan ve 30'ar baz puanla Polonya ile Tayland için düşürüldüğü aktarıldı.

S&P raporu yayımlandı, Türkiye için dikkat çeken ifadeler - 3. Resim

Raporda, Çin'e dair bu yılki büyüme tahmini yüzde 4,6'da sabit tutuldu, Hindistan için ise yüzde 6,4'ten yüzde 6,8'e yükseltildi.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME TAHMİNİ REVİZE EDİLDİ

Türkiye'ye ilişkin büyüme tahmini 2024 için yüzde 2,4'ten yüzde 3'e ve 2025 için yüzde 2,7'den yüzde 3'e çıkarıldı. Türkiye ekonomisine dair büyüme beklentisi 2026 için yüzde 3'ten yüzde 2,8'e çekildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...