Tgrt Haber

Sanayi üretimi arttı, imalat etkisi dikkat çekti

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Şubat 2024 11:23 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 11:27
Sanayi üretimi arttı, imalat etkisi dikkat çekti
sanayi üretim endeksi,tüik,sanayi

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, sanayi üretimi 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 artış gösterdi.

Sanayi üretimi 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,4 artarken bu dönemde sanayinin alt sektörlerinden imalat sektörü endeksi yüzde 2,9 yükseldi.

İMALAR SEKTÖRÜ ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksini açıkladı. Buna göre, Sanayi üretimi yıllık yüzde 1,6 arttı.  Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı Aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 arttı.

Sanayi üretimi aylık yüzde 2,4 arttı. Aralık ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 azaldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...