Tgrt Haber

Sezonun son hasadı yapılıyor! Kavun ve karpuzun mevsim sonu fiyatı belli oldu

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
10 Eylül 2023 15:57 - Güncelleme : 10 Eylül 2023 16:09
,,fiyat,hasat

Yurt geneli kavun ve karpuz hasadı sürüyor. Yozgat'ın Yerköy ilçesinde iklim dolayısıyla Türkiye'nin birçok bölgesine göre geç yetişen karpuz ve kavun hasadı devam ediyor. Üretici tarlada kavunu 7-7,5 karpuzu ise 8-8,5 liradan satıyor.

Mevsimin sevilerek tüketilen meyvelerinden kavun ve karpuzda artık son hasatlar yapılıyor. Özellikle Adana ve Samsun’un Bafra ilçesinde hasadı tamamlanan kavun ve karpuzun hasadı, Yozgat'ın Yerköy ilçesine bağlı Sekili köyünde başladı. İklim dolayısıyla geç başlayan hasatta toplanan ürünler yurdun birçok iline gönderiliyor.

KAVUN 7, KARPUZ 8 LİRADAN SATILIYOR

Adana ve Bafra'dan sonra Yerköy ilçesinde kavun ve karpuz hasadına başladığını söyleyen Sekili köyü çiftçilerinden Remzi Bacanak, “Yerköy ilçemizde yetişen kavun ve karpuzun aroması çok yüksektir, çok tatlıdır. Sezonun sonuna yaklaştık. 9. ayın sonuna kadar hasadımız sürüyor. Bu yıl kuraklık ve sulamadan dolayı beklediğimiz verim düşüktü ama fiyatlar güzeldi. 200 dekar ekim yaptım. Kavundan 3 ton karpuzdan ise 4 ton civarı verim elde ettim. Kavunun kilogramını 7-7,5 liradan karpuz ise 8-8,5 liradan satıyoruz” dedi.

Sezon sonu kavunun fiyatı 7-8 lira bandında satılıyor.

“FİYATLAR GEÇEN SENEYE GÖRE İYİ”

Murat Nacaroğlu da hormon kullanmadan doğal ürün yetiştirdiklerini ifade ederek, Türkiye'nin her bölgesine hatta Adana'ya bile Yozgat’tan kavun ve karpuz gönderdiklerini söyledi. Nacaroğlu, kuraklıktan dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Kanaldan gelen suyu birer hafta paylaşarak sulama yapıyoruz. Eskiden bu bölgede 10 bin dekara yakın kavun karpuz ekilirdi. Şimdi toplasan 750-800 dekar anca vardır. Fiyatlar geçen seneye göre iyi ama geçen seneye göre gübre ve mazot fiyatları aynı olmadığı için fark eden bir şey olmuyor” şeklinde konuştu.

Son yıllarda yaşanan kuraklık ve su sıkıntısı nedeniyle kavun ve karpuzun ekim alanlarında ise azalma yaşanıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
MEMOLİ 11 Eylül 2023 11:04

Üretici zararina satıyor tüketici alamıyor bunu düşünmek gerekir

Sonraki Haber Yükleniyor...