Tgrt Haber

Son dakika! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan konut kredisi açıklaması

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber, TRT Haber
21 Kasım 2023 12:04 - Güncelleme : 21 Kasım 2023 13:07
Son dakika! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan konut kredisi açıklaması
cevdet yılmaz,konut,kredi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kabine Toplantısı sonrası ev alımları ve krediler hakkında açıklama yaptı. Yılmaz, "İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk." dedi.

Kısa süre önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun aldığı kararla ikinci konutunu alacaklara kredi kısıtlması geldi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası konuya dair önemli açıklama yaparak konut arz ve talebinin de göz önünde bulundurulmasını istedi.

DESTEKLER AŞAMA AŞAMA ARTACAK

Aile ve Gençlik Fonu'nun önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacağını ifade eden Yılmaz, uygulamanın daha sonra tüm Türkiye'de yaygınlaşacağını söyledi. Yılmaz, "Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin TL iki yılı geri ödemesiz 4 yıllık krediye destek verme mekanizmasını içeriyor. İleride fonlar arttıkça imkanlar arttıkça başka desteklerle tabii ki söz konusu olacak ama aşama aşama gidecek." dedi.

KREDİ İMKANLARI İLK KONUT İÇİN KULLANILIYOR

İlk ev alacaklara kredi konusuna da değinen Yılmaz, BDDK ve Merkez Bankası'nın ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdığını hatırlatarak, "İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkanları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor" diye konuştu.

FİYATLAR İSTEMEDİĞİMİZ NOKTAYA GİDER

Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzı ve talebi şeklinde düşünmek gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Son dakika! Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz'dan konut kredisi açıklaması

BDDK ağustas ayında aldığı kararla  ikinci konutunu alacak olanlara yönelik kredi kısıtlamasına gitti. Buna göre, konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında değişti.

BDDK'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik koordineli makro ihtiyati tedbirler kapsamında, ikinci ve sonrası konut alımında tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu en az bir konutunun bulunması halinde konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltılacak. Karara göre, 5 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5'i kadar kredi kullandırılabilecek.

İLK KONUT ALIMLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILMADI

Söz konusu kişilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak ikamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere sermaye yeterliliği hesaplamasında da yüzde 35 risk ağırlığı yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanacak. İlk konut alımlarında ise kredi değer oranlarında bir değişiklik olmayacak.

Kaynak: TGRT Haber, TRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...