Tgrt Haber

Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: tgrthaber.com
17 May 2024 10:28 - Güncelleme : 17 May 2024 10:48
Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller

TÜİK'in aktardığı verilere göre; Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azaldı. Peki en fazla ve en az konut satılan iller hangileri? İşte detaylar...

Artan enflasyon düşen alım gücü konut satışlarını da vurdu. Konut satışlarındaki düşüş devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) resmi sitesinden yayınladığı verilere göre; Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 azaldı ve 75 bin 569 oldu. Bu rakam Mayıs 2021'den bu yana en düşük aylık satış olarak kayda geçti.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞI...

Nisan ayında Türkiye genelinde ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 67,5 azalarak 7 bin 71'e düştü. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9,4 oldu.

Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller - 1. Resim

Ocak-Nisan döneminde ise ipotekli konut satışları; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 57 azalarak 34 bin 693'e geriledi. Nisan ayında gerçekleşen ipotekli satışların 1.744'ü; Ocak-Nisan döneminde gerçekleşen ipotekli satışların ise 8.313'ü ilk el satış olarak kaydedildi.

Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller - 2. Resim

Nisan ayında Türkiye genelinde ilk el konut satışları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 azalarak 24 bin 85'e düştü. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışlarının payı yüzde 31,9 oldu. Ocak-Nisan döneminde ise ilk el konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 artarak 112 bin 341'e ulaştı.

Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller - 3. Resim

YABANCILARA YAPILAN KONUT SATIŞI...

Yabancılara yapılan konut satışları da nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,3 azalarak bin 272 oldu. Nisan ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 1,7 olarak kayda geçti. Yabancılara yapılan konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 454 ile Antalya, 407 ile İstanbul ve 149 ile Mersin oldu.

Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller - 4. Resim

RUSLAR GÖZDESİ TÜRKİYE...

Nisan ayında ülke uyruklarına göre en fazla konut satışı sırasıyla 293 ile Rusya Federasyonu, 117 ile İran ve 91 ile Ukrayna vatandaşlarına yapıldı.

Son dakika! TÜİK duyurdu: İşte en fazla ve en az konut satılan iller - 5. Resim

EN FAZLA VE EN AZ KONUT SATILAN İLLER

Konut satış sayısının en fazla olduğu iller sırasıyla 12 bin 406 ile İstanbul, 6 bin 272 ile Ankara ve 4 bin 427 ile Antalya olurken, en az olduğu iller sırasıyla 18 ile Ardahan, 35 ile Hakkari ve 49 ile Tunceli oldu.

Kaynak: tgrthaber.com
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...