Tgrt Haber

Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi kararı bekleniyor! Petrol fiyatlarını tetikleyebilir!

01 Temmuz 2023 15:41 - Güncelleme : 01 Temmuz 2023 15:42
Suudi Arabistan’ın üretim kesintisi kararı bekleniyor! Petrol fiyatlarını tetikleyebilir!
petrol,üretim,petrol kesintisi,opec,suudi arabistan

Suudi Arabistan Temmuz'da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gitme kararı almıştı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ek kesinti kararının duruma göre uzatılabileceği açıklamalarını yapmıştı. Suudi Arabistan’ın petrol üretim kesintisine Ağustos ayında da devam edeceği tahminleri yapılıyor.

OPEC toplantısının ardından açıklama yapan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman Temmuz'da Suudi Arabistan’ın gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisi yapacaklarını duyurmuş, sonraki süreçte de ek kesinti kararı alabileceğini açıklamıştı.

TEMMUZ AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Küresel ham petrol piyasaları ekonomik endişelerin baskısı altında kalmaya devam ederken, Suudi Arabistan'ın tek taraflı günde 1 milyon varillik petrol üretim kesintisini en az bir ay daha uzatması bekleniyor. Tedarik kesintisi, uzatma olasılığıyla birlikte Temmuz ayında yürürlüğe girecek.

Çin'deki cansız talep, ham petrol fiyatlarını varil başına 75 dolara yaklaştırırken, krallığın bütçesini karşılamak için ihtiyaç duyduğu seviyenin altında kaldı.

PETROL KESİNTİSİNE EK UZATMA GELEBİLİR

Bloomberg'in anketine katılan neredeyse tüm yatırımcılar ve analistler, Suudi kesintisinin Ağustos'ta da devam edeceğini tahmin ediyor. Birkaç OPEC+ delegesi ayrıca, krallığın kararları tahmin edilemez olsa da, bir uzatmanın muhtemel göründüğünü söyledi.

PETROL FİYATLARINDA TEDİRGİN BEKLEYİŞ

Petrol fiyatlarının bu yıl genel olarak yükselmesi bekleniyordu, ancak bunun yerine Çin'in salgın sonrası talep toparlanmasının hayal kırıklığı yaratması ve artan faiz oranlarının başka yerlerde durgunluk korkularını yaymasıyla Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi Wall Street tahmincileri, varil başına 100 dolarlık ham petrol getirisi tahminlerinden vazgeçtiler.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...