Tgrt Haber
Tgrt Haber

Tatsız haber: Kakao fiyatları bir yılın zirvesinde, paketler küçülebilir

08 Ağustos 2023 16:59 - Güncelleme : 08 Ağustos 2023 17:01
Tatsız haber: Kakao fiyatları bir yılın zirvesinde, paketler küçülebilir
emtia,kakao,çikolata

Tüm dünyanın en çok tüketilen tatlılarından olan çikolatanın ham maddesi kakao fiyatları 12 ayın zirvesine çıktı. Çikolata fiyatlarının artması, paketlerin ise küçülmesi bekleniyor.

Küresel kakao ticaretinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle kakao stokları düşük seyrediyor. Bu durumda fiyatların yükselmesine neden oldu.  New York piyasasında ton başına 3 bin 569 dolara kadar yükselen kakao fiyatı, Mart 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

İKLİM KRİZİ ETKİLİ OLDU

Dünyadaki kakaonun üçte ikisinin Batı Afrika'da yetiştirildiği biliniyor. Ancak çiftçilerin yüksek maliyet nedeniyle daha az gübre kullanması ve aşırı yağışlar Fildişi Sahilleri ve Gana'daki üreticilerin daha az ürün hasat etmesine neden oldu.

KAKAO HASADI YÜZDE 20 DÜŞECEK

Ayrıca kasımdan sonra gelmesi beklenen kuraklığın da kakao üretimini etkileyeceği tahmin ediliyor. Bloomberg'in tahminlerine göre, Fildişi Sahilleri'nde yapılan kakao hasadı 2023'te bir önceki yıla göre yüzde 20 düşüş gösterecek. Gana'da ise üretim miktarının genel ortalamanın altına düşmesi bekleniyor.

Kakao tedarikinde yaşanan sıkıntıların ardından bir açıklama yayınlayan dünyanın önde gelen çikolata üreticileri Lindt ve Hershey olası fiyat artışlarına karşı uyardı. Bloomberg ise yüksek fiyatların yanı sıra bazı şirketlerin çikolataların boyutlarını da küçültebileceğini öngörüyor.

Kaynak: NTV
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...