Tgrt Haber

Tescili olan tek yer! Kenevirde hasat başladı, boyu 5 metreyi aşıyor

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
12 Eylül 2023 17:44 - Güncelleme : 12 Eylül 2023 17:48
Tescili olan tek yer! Kenevirde hasat başladı, boyu 5 metreyi aşıyor
samsun,

Türkiye'de ruhsatlı kenevir ekimi yapılan yerlerin başında gelen Samsun’da kenevirlerin hasadı başladı. Boyları 5 metreye kadar ulaşan kenevirler, ilaç sektöründen ulaşım sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılabiliyor.

Samsun’un Vezirköprü ilçesi Narlısaray Mahallesi’nde mart ayında ekilen kenevirlerin hasat zamanı geldi. Narlısaray Mahallesi’nde yaklaşık 2 bin dekar araziye ekilen kenevirlerin makineyle hasadı gerçekleştirildi. Hasadına başlanılan kenevir, ilaç sektöründen ulaşım sektörüne kadar birçok farklı alanda kullanılabiliyor.

Kenevirin yetiştirilmesi 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan kenevirin yetiştiriciliği ve kontrolü çerçevesinde devam ediyor.

'KENEVİRİN MERKEZİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Hasat hakkında bilgi veren Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, şunları söyledi:

"2019 yılı içerisinde toplan 446 dekardı. O yıl Cumhurbaşkanımızın Samsun’un kenevirin merkezi olması talimatıyla 2020 yılı içerisinde toplam 2 bin 600 dekara çıkardık. 2022 yılında Havza Organize Bölgesine bir firmanın tekstille alakalı bir fabrika kurmasıyla beraber tekrar sanayisi başladı ve 2023 yılı içerisinde sadece Samsun’da 2 bin 733 dekar üretim yaptık. Otomotiv sanayisinde, tekstil sanayisinde AR-GE çalışmaları devam ediyor. Samsun kenevirin merkezi olmaya devam edecektir." 

'MAHSULÜMÜZÜ ARTIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Narlısaray Mahallesi'nden kenevir tarlası sahibi Cengiz Kurt, "Bir piyasamızın olması bizim için çok güzel. Mahsul yetiştirmekten ziyade, ürünü pazarlamak daha önemlidir. Fiyatı da biraz daha dengelenirse biz de mahsulümüzü arttırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kenevir hasadına Vezirköprü Kaymakamı Özgür Kaya, İlçe Jandarma Komutanı Ümit Cetinkaya, Vezirköprü İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yakup Çağlayan, Ziraat Odası Başkanı Aslan Kaya ve çiftçiler katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Garip Emekli14 Eylül 2023 15:16

Bu stratejik bitkinin ekim alanları hızla çoğaltılmalı

Muhammet Ali Koçaş 12 Eylül 2023 23:38

Kenevir bitkisi ülke ekonomisi için olmassa olmaz bir meseledir, Vezirköprü olanakları nedir bilmem ama Konya ovasında bu bitginin ekimine onay verilmesi ülke ekonomisine değer katmasi aşikardır. İlgililer umarım bu meseleyi değerlendirir.

Hayriye12 Eylül 2023 22:17

Trakyada yetisirmi.Kenevir hangi toprağı sever.

Necati 12 Eylül 2023 20:06

Vezirköprü'müze hayırlı olsun üretimi artasa bizde ekleriz atıl durumdaki arazileri değerlendiririz kuyumcu köyü

Sonraki Haber Yükleniyor...