Tgrt Haber

TESK’ten borç yapılandırma çağrısı: Prim, vergi, kredi kartı, KYK borçları için düzenleme şart

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: tgrthaber.com.tr
18 May 2024 14:07 - Güncelleme : 18 May 2024 14:11
TESK’ten borç yapılandırma çağrısı: Prim, vergi, kredi kartı, KYK borçları için düzenleme şart

Kamuda tasarruf paketi açıklanmasının ardından şimdide vergi barışı çağrısı geldi. Hükümetin bütçeyi rahatlatmak için ‘borç yapılandırma’ adımlarını atması için esnaf cephesinden öneri geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni bir yapılandırma kanununa ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek düzenlemenin bütçeye önemli bir gelir sağlayacağını söyledi.

Kamuda tasarruf paketi açıklandı. Vatandaşın rahatlaması için hükümete esnaf cephesinden çağrı geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yeni bir yapılandırma kanununun ihtiyaç olduğunu söyledi.

“PRİMDEN KYK’YA KAPSAMLI BİR YAPILANDIRMA ŞART”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Enflasyondaki artış sadece dar gelirlileri değil esnafı da büyük ölçüde etkiliyor. Esnaf bugün sattığı malı yarın aynı fiyattan alamıyor. Giderleri artarken gelirleri azalan esnaf vergi ve prim borçlarını zamanında ödeyemez oldu. Esnafın rahatlayabilmesi ve devlet bütçesine gelir sağlanabilmesi için daha önce olduğu gibi tüm vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları, adli para cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları gibi alanlarda kapsamlı bir yapılandırmaya ihtiyaç var” dedi.

TESK’ten borç yapılandırma çağrısı: Prim, vergi, kredi kartı, KYK borçları için düzenleme şart - 1. Resim

“BORÇLAR TAHSİL EDİLİRSE VERGİ ARTIŞINA GEREK KALMAZ”

3 aylık bütçe açığının 500 milyar TL’nin üzerinde çıkması nedeniyle bir taraftan kamuda tasarruf paketi açıklanırken diğer taraftan da vergi gelirlerini artıracak çalışmaların yapıldığını ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, “Vergi artışları, her zaman vergi gelirlerini artırmayabilir. Tahakkuk eden her 100 TL’lik verginin 15-20 TL’si ödenemiyor. Böyle olunca hem devletin tahsilatı azalıyor hem de esnafın borcu artıyor. En son çıkarılan 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu ile 2023 yılı sonuna kadar 156 milyar TL tahsil edildi. Şu ana kadar kesinleştiği halde ödenmeyen borçlar tahsil edilirse yeni bir vergi artışına gerek kalmaz. Hem bütçe açığı azalır hem de esnaf borcundan kurtulur” şeklinde konuştu.

TESK’ten borç yapılandırma çağrısı: Prim, vergi, kredi kartı, KYK borçları için düzenleme şart - 2. Resim

EN ÇOK EMEKLİ, ASGARİ ÜCRETLİ VE ESNAF ETKİLENDİ

Enflasyondaki artışın emekli ve ücretli kadar esnafı da büyük ölçüde etkilediğini vurgulayan Palandöken, “Esnaf bugün sattığını yarın aynı fiyattan alamıyor. Vatandaş fiyat artışının nedeni esnafmış gibi esnafa tepki gösteriyor. Maliyeti artan esnaf, artan maliyetini fiyatlara yansıtsa müşterisi azalıyor. Yansıtmasa zarar ediyor. Böyle bir ortamda yeni bir vergi artışı, vergi gelirini değil esnafın borcunu artırır. Bunun yerine uzun vadeli ve faizsiz yeni bir yapılandırma yapılırsa sonuçları çok olumlu olacaktır. Öte yandan bu yapılandırmaların ana unsuru vatandaşların tüm borçlardan kurtulup piyasaya, çarşıya ve pazara hareketlilik gelmesi. İnsanların kredi kartı borcunun anaparasını ödemesi ve diğerlerini taksitlendirmesi ve yapılandırmanın bütün borçların kapanması yeniden piyasaların canlanmasına katkı sağlayacak” diye konuştu.

 

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...