Tgrt Haber

Ticaret Bakanı Ömer Bolat cari açık için formülü açıkladı: Ekonomi için hayati rol oynayacak

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
20 Nisan 2024 18:17 - Güncelleme : 20 Nisan 2024 18:23
Ticaret Bakanı Ömer Bolat cari açık için formülü açıkladı: Ekonomi için hayati rol oynayacak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan cari açık için formülü verdi. Bakan Bolat, hizmet ihracatının yıl sonu hedefi olan 110 milyar dolara ulaşmasıyla cari açığın kapatılmasına önemli katkı sağlamayı öngördüklerini bildirdi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan hizmet ihracatı için hedef verdi, cari açık için kritik formülü açıkladı.

Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Sakarya'da iş dünyasından kişilerin katılımıyla Hizmet İhracatı Strateji Konferansı'nı düzenlediklerini belirtti.

"HİZMET İHRACATI ÜLKE EKOMİLERİNDE HAYATİ ROL OYNUYOR"

Hizmet ihracatının son yıllarda küresel anlamda hızlı büyüme kaydettiğini ve ürettiği ekonomik değer bakımından ülke ekonomilerinde hayati yer tuttuğunu ifade eden Bolat, dünya ticaretinde yeri artan sektörün, küresel hasılanın üçte ikisini ve istihdamın yüzde 50'sini oluşturduğuna dikkati çekti.

“HEDEFE ULAŞACAĞIZ”

Bolat, Türkiye'yi ileriye taşımak için var güçleriyle çalıştıklarına işaret ederek şunları kaydetti:

"2024 yılında da aynı başarıları devam ettirmek niyetindeyiz. Bu ivmeyle yıl sonu hedefimiz olan 110 milyar dolar hizmet ihracatına ulaşmayı, bu vesileyle cari açığın kapatılmasına yine önemli katkı sağlamayı düşünüyoruz. Bu hedefe ulaşma yolculuğumuzda daima bizlerle olan Hizmet İhracatçıları Birliğimize (HİB) ve HİB Yönetim Kurulu Başkanı'mız Sayın Şekib Avdagiç'e teşekkürlerimi iletiyorum. Ülkemiz ekonomisini dünyanın en büyük ekonomilerinden biri yapmak ve vatandaşlarımızın refahını artırmak için Ticaret Bakanlığı olarak üzerimize düşen sorumluluğu her alanda layıkıyla taşımaya devam edeceğiz."

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...