Tgrt Haber

Tüketiciyi aldatana ceza yağdı! Bakanlık indirim oyununa acımadı

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Anadolu Ajansı
20 Nisan 2024 13:28 - Güncelleme : 20 Nisan 2024 13:30
Tüketiciyi aldatana ceza yağdı! Bakanlık indirim oyununa acımadı

Tüketiciyi aldatan reklama ve yanıltıcı indirimlere resmen ceza yağdı. Yılbaşından bu yana yapılan özellikle indirimlere ait 554 şikayet Reklam Kurulu tarafından tek tek incelendi. Ticaret Bakanlığı tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar edenlerin gözünü yaşına bakmadı.

Tüketiciyi aldatan reklamlara ve uygulamalara resmen ceza yağdı. Yılbaşından bu yana 639 dosya  Reklam Kurulu tarafından değerlendirildi. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama ile vatandaşa zarara uğratanlara milyonlarca liralık ceza kesildi.

İLK 3,5 AYDA 100 MİLYONA YAKIN CEZA UYGULANDI

Reklam Kurulu, yılın ilk 3,5 ayında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalar nedeniyle işletmelere 94 milyon 139 bin 110 liralık idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamaların incelendiği bildirildi.

Tüketiciyi aldatana ceza yağdı! Bakanlık indirim oyununa resmen ‘dur’ dedi - 1. Resim

Kurulca nisan ayı toplantısında görüşülen 161 dosyadan 139'unun mevzuata aykırı bulunduğu belirtilen açıklamada, söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile 28 milyon 884 bin 143 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği aktarıldı.

Açıklamada, Kurulun, yılın ilk 3,5 ayında ise 639 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunduğuna işaret edilerek, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 554 dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra 94 milyon 139 bin 110 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

Tüketiciyi aldatana ceza yağdı! Bakanlık indirim oyununa resmen ‘dur’ dedi - 2. Resim

TÜKETİCİLERİ YANILTAN İNDİRİMLİ SATIŞ REKLAMLARI İNCELENDİ

Son toplantının gündem konusunun tüketicileri yanıltan indirimli satış reklamları olduğu belirtilen açıklamada, çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirim yapılacağının ilan edildiği satış kampanyalarının, Türkiye'de de çokça tercih edilen bir pazarlama yöntemi olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, çeşitli ürünlere uygun koşullarla ulaşabilmeye olanak sağlayan çevrim içi alışveriş kanallarının yaygınlaşmasıyla indirim kampanyalarının sıklaştığı, çeşitlendiği ve bununla çeşitli tüketici mağduriyetlerinin de arttığı ifade edildi.

Tüketiciyi aldatana ceza yağdı! Bakanlık indirim oyununa resmen ‘dur’ dedi - 3. Resim

Tüketicileri aldatan, yanıltan, gerçekte olduğundan daha fazla indirim yapılıyormuş algısı oluşturulan indirimli satış reklamları ve uygulamaları hakkında incelemelere devam edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Nisan ayı kurul gündeminde görüşülerek karara bağlanan dosyalarla birlikte yılın ilk dört ayında Reklam Kurulu tarafından 51 indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ve 11 milyon 457 bin 805 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...