Tgrt Haber

Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası geliyor! Kuruluş için izni aldı

Editör: Onur Kaya / Kaynak: Anadolu Ajansı
22 Nisan 2022 10:10 - Güncelleme : 22 Nisan 2022 14:45
Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası geliyor! Kuruluş için izni aldı

Dijital bankalarla ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yönetmeliğin yürürlüğe girmesinin ardından, kuruluş için izin alan ilk dijital katılım bankası 'Hayat Katılım Bankası' oldu.

Türkiye'nin ilk dijital katılım bankası, kurulum için gerekli izinleri aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK), Hayat Katılım Bankası AŞ unvanlı bir dijital katılım bankasının kurulmasına izni veren kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'de hayata geçecek dijital bankalar için BDDK tarafından hazırlanan ve bu yıl yürürlüğe giren "Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik" kapsamında ilk kuruluş iznini Hayat Holding aldı.

ASGARİ 1 MİLYAR 500 MİLYON TL SERMAYE

Böylece, kurucu ortaklar Hayat Holding AŞ, Hayat Kimya Sanayi AŞ, AS Tüketim Malları Ticaret AŞ, Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret AŞ ve Limaş Liman İşletmeciliği AŞ tarafından Türkiye'de asgari 1 milyar 500 milyon TL kuruluş sermayeli dijital bir katılım bankası kuruluşuna izin verildi.

Hayat Katılım Bankası AŞ unvanı altında kuruluş izni alan banka, yönetmelikte dijital bankalar için belirtilen esaslar doğrultusunda hizmet vermek için faaliyet izni başvurusu yapacak. Banka, BDDK'nın faaliyet izni değerlendirmesinin ardından da hizmet vermeye başlayacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...