Tgrt Haber

Üzümün fiyatı yüzleri güldürdü! Üreticiyi tatlı telaş sardı: 120 bin dönümde bereket sevinci

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber
22 Eylül 2023 11:10 - Güncelleme : 22 Eylül 2023 11:13
üzüm,elazığ,fiyat,hasat

Üzüm yetiştiriciliği ve tadı bakımından Türkiye'nin en önemli illeri arasında yer alan Elazığ’da, üzüm hasadı başladı. Elazığ bağlarından çıkan üzümler, önce iç pazarda yerini alırken ardından ihraç ediliyor.

Kuvvetli bir antioksidan olan ve migrene iyi gelen üzüm hazımsızlığı da gideriyor. Göz sağlığını ve görme yeteneğini korumaya yardımcı olan üzüm kolesterol için de etkili. Türkiye'de üzüm yetiştiriciliğinde sayılı illeri arasında yer alan Elazığ'da yaklaşık 120 bin dönüm üzüm bağı bulunuyor. Üzüm denince akla gelen Hoşköy'de de bağbozumuyla birlikte tatlı bir telaş başladı.

ÖNCE İÇ PİYASAYA VERİLİYOR

Siparişleri yetiştirmeye çalışan üreticiler, bağlarda çalışan mevsimlik işçilerle erken saatlerde ürünlerin hasadına başlıyor Toplanan üzümler kasalara konulup, kamyonlara yüklenerek, anlaşılan firmalar aracılığıyla Türkiye`nin birçok iline gönderiliyor. İlk olarak iç piyasaya giden üzümler ardından ihraç ediliyor.

YÖRE HALKININ TAMAMI GEÇİMİNİ ÜZÜMDEN SAĞLIYOR

Hoşköyü'nde üzüm hasadının başladığını belirten üretici Aytaç Göktan, "Yaklaşık 120 bin dönüm arazi üzerinde işçilerimiz çalışıyor. Üzümler kesilip piyasaya sunuluyor. Bölgenin yüzde 100’ü üzümle geçimini sağlamaktadır. Verimden bu sen memnunuz. Eğer piyasa şartları daha uygun olursa daha da memnun olacaklar. Ekim ayının 15’inden sonra ihracatımız başlayacak, şimdi iç piyasaya dağıtıyoruz." dedi.

Elazığ'da üzüm hasadı başladı. Üretici verimden bu sene hayli memnun.

YAĞIŞLAR VEİRMİ ARTIRDI

Eylül itibariyle hasadın başladığını aktaran üreticilerden Kemal Çolak, “Rekoltemiz çok şükür iyi. 3 ay sürüyor ve kasım ayının 15’i gibi sonlanıyor. Havalar iyi giderse Aralık 15’e kadar gitmektedir. Bu sene verim güzel. Bazı hastalıklar oldu ama mümkün olduğu kadar zirai mücadele ile hasada geldik. İlkbaharda yağan yağışlar biraz üzümün tutumunda düşüklük meydana getirse de daha sonraki üzüm iyi çıktı. Yağmurun yağışı sularımızın iyi olmasına vesile oldu. Bu da verimini artırdı. İşçilerimiz çalışmaya devam ediyor. Hoş köyünde bu şekilde istihdam da sağlamış oluyoruz" diye konuştu.

FİYATLAR 15-20 LİRA BANDINDA

Öte yandan halde, üzümün 15 liradan satışa sunulduğu ve kalitesine göre fiyatın 20 liraya kadar çıktığı öğrenildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı, TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...