Tgrt Haber

Yeni emekli olanlar dikkat! Bayram ikramiyesinde dilekçe uyarısı

12 May 2024 10:06 - Güncelleme : 12 May 2024 10:08
Yeni emekli olanlar dikkat! Bayram ikramiyesinde dilekçe uyarısı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala milyonlarca emekli ikramiye hesabı yapmaya başladı. Uzmanlar yeni emekli olacakları dilekçe konusunda uyardı.

Bu yıl Kurban Bayramı’nın ilk günü 16 Haziran Pazara denk geliyor. Yeni emekli olanların 31 Mayıs Cuma gece saat 00:00'a kadar dilekçeyle SGK'dan aylık talep etmeleri gerekiyor.

Emekli maaşları için 4 aylık enflasyon farkı belli oldu. Emekliler temmuz ayında alacakları zamla beraber ikramiye hesabı yapmaya da başladı. Okan Güray Bülbül, Akşam gazetesi konuya dair önemli ayrıntılara dikkat çekerek şunları kaydetti:

YENİ EMEKLİ OLANLAR DİLEKÇE İLE BAŞVURMALI

Bayram ikramiyesi alabilmek için bayramın içinde bulunduğu ay itibarıyla SGK'dan gelir veya aylık alıyor olmak gerekiyor. Dolayısıyla ilk kez emekli olarak bayram ikramiyesi alacak kişilerin bu ay içerisinde SGK'dan aylık talebinde bulunmuş olmaları şart.

Bu nedenle emekli olmak için gerekli koşulları sağlamış kişilerin bayram ikramiyesi almayı da düşünerek planlama yapmaları ve SGK'ya başvurularını buna göre gerçekleştirmeleri önemli.

Yeni emekli olanlar dikkat! Bayram ikramiyesinde dilekçe uyarısı - 1. Resim

SON GÜN 31 MAYIS

16 Haziran Pazar günü Kurban Bayramı'nın ilk günü. Dolayısıyla haziran ayı içerisinde SGK'dan gelir ve aylık alanlara ikramiye ödenecek. Bu nedenle 31 Mayıs Cuma gece saat 00:00'a kadar emekli olmaya hak kazanmış kişilerin, SGK'dan aylık talep etmeleri halinde ikramiye almaları mümkün. 

SGK emeklilere talep tarihini takip eden ay başından itibaren aylık bağlıyor. Dolayısıyla 31 Mayıs itibarıyla aylık talebinde bulunan kişilere aylıkları 1 Haziran itibarıyla bağlanacak.

Bayram ikramiyesi alabilmek için aylıkların 16 Haziran'a kadar bağlanması gerekmiyor. Aylığa hak kazanmış olmak ve talep etmek bayram ikramiyesi alabilmek için yeterli. Aylıkların bağlanması 16 Haziranı geçse bile emeklilere ilk aylıkları ile birlikte bayram ikramiyeleri de ödenecek.

Yeni emekli olanlar dikkat! Bayram ikramiyesinde dilekçe uyarısı - 2. Resim

KİM NE KADAR ALACAK?

Bayram ikramiyesi yalnızca emeklilere ödenmiyor. SGK'dan gelir ve aylığı olanlar da bayram ikramiyesi alabiliyor. Ancak emekliler ve maluller dışındakiler için bayram ikramiyesinin tutarı farklı. Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı olan kişiler 3 bin lira ikramiye alıyor. Dul ve yetim aylığı alan kişiler ise ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi alabiliyor. 

Örneğin; kocasından dul aylığı alan ve çalışan kadın, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alıyor. Bu durumda aylık alan dış eşe 1.500 lira bayram ikramiyesi ödeniyor. çalışmayan ve emekli olmayan dul eş aylık alan tek kişi ise yüzde 75 oranında ölüm aylığı var. 

Bu durumda dul eşe 2 bin 250 lira bayram ikramiyesi ödeniyor. Babasından dolayı aylığı olan kız çocuğu yüzde 25 oranında bağlanan yetim aylığı nedeniyle 750 lira bayram ikramiyesi alabilir. Bayram ikramiyesinde artış beklentisi söz konusu. Ancak şu ana kadar bu konu gündeme gelmedi.

Kaynak: Akşam
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...