Tgrt Haber

Yılın ilk sofralık zeytin hasadı Mersin’de başladı! Üretici: Fiyatı artmadan alın

Editör: Yusuf Özgür Bülbül / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
16 Eylül 2023 15:23 - Güncelleme : 16 Eylül 2023 15:36
Yılın ilk sofralık zeytin hasadı Mersin’de başladı! Üretici: Fiyatı artmadan alın
zeytin,hasat,fiyat,mersin

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan zeytinin Türkiye genelindeki ilk hasadı yapıldı. Mersin’in Silifke ilçesinde başlayan hasat heyecanı Ocak ayının sonuna kadar devam edecek. Üreticiler fiyatların ilerleyen günlerde artmasını bekliyor.

Sindirimi kolaylaştıran ve saç, cilt ve tırnak için besleyici olan zeytin kanseri de önlüyor. Uzun süre tok tutan ve kalp sağlığını koruyan zeytin vücut gelişimine de destek oluyor. Mersin Silifke’de 13 bin 400 dönüm sofralık, 28 bin 300 dönümü de yağlık olmak üzere toplam 41 bin 700 dönüm alanda zeytin hasatı gerçekleştirilecek. 

OCAK AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Eylül ayının ikinci haftası başlayan hasatın, Ocak ayının sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Silifke’nin Bucaklı Mahallesi'nde Turan Küçükyılmaz’a ait 150 dönümlük Gemlik cinsi zeytinin bahçesinde hasada başladıklarını ifade eden zeytin tüccarı İmdat Kocabaş, Silifke ilçesinde yılın ilk zeytin hasadına başladıklarını, geçen yıl aynı bahçeden 100 ton zeytin hasadı yaptıklarını, bu yıl ise verimin az olmasından dolayı 20-25 ton rekolte beklediklerini söyledi.

Yılın ilk zeytin hasadı Silifke'de başladı. Zeytin 50 liraya kadar alıcı bulurken fiyatların artması bekleniyor.

FİYATLAR 30-50 LİRA ARASINDA

Zeytinde rekolte düşüklüğünü hava şartlarına bağlı olduğunu belirten Kocabaş, zeytin alım fiyatlarının boyutuna göre 30 ila 50 TL arasında değişen fiyatlarda alıcı bulduğunu belirtti. Mersin bölgesinde sofralık yeşil zeytin hasadının başladığını söyleyen Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, “Silifke bölgesinden yaklaşık 42 bin dönüm arazide zeytin hasadı yapılacak. Bu yıl rekolte yüzde 80 düştü. Kıraç sulanmayan arazilerde ise sıfır, hiç verim yok. Sulanan arazilerde ise yüzde 20 civarında verim var. Bu yıl iklime dayalı, sıcağın aşırı olmasından ve kurak geçmesinden dolayı zeytinde verim düşüklüğü yaşanıyor” dedi.

FİYATLAR ARTMADAN ALIN

Doygun, zeytin fiyatlarının şu anda 30-50 TL arasında olduğunu, bu rakamın ilerleyen günlerde artacağını beklediklerini söyledi. 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...