Tgrt Haber

Yurt dışından telefon getirenler için karar verildi, tüm ayrıntılar belli oldu

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
17 May 2024 12:11 - Güncelleme : 17 May 2024 12:33
Yurt dışından telefon getirenler için karar verildi, tüm ayrıntılar belli oldu

Ticaret Bakanlığı vergi kayıp ve kaçakları önlemek için muafiyet fazlası getirilen cep telefonlarına yönelik uygulamada değişikliğe gitti. Konuya dair tüm detaylar belli olurken açıklamada üç takvim yılında 1 adet getirilebildiğine işaret edildi.

Bir süredir yurt dışından getirilen düzenlemelere ilişkin yapılan değişikliğin detayları merak ediliyordu. Bakanlıktan yapılan açıklamada yolcu beraberinde yurda sokulmak istenilen eşyalar kapsamının, Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar kapsamında düzenlendiği ifade edildi.  "GSM-cep telefonu"nun da liste kapsamına alındığı hatırlatıldı.

DETAYLAR BELLİ OLDU

Düzenlemede Cep telefonunun, yabancı misyon mensupları hariç, yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılması kaydı şartı hatırlatıldı. Buna göre, üç takvim yılında 1 adet getirilebildiğine işaret edilen açıklamada, bu cep telefonunun da yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokulabildiği vurgulandı.

Açıklamada, bunun haricinde yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenmesi suretiyle dahi cep telefonu getirilmesinin mümkün olmadığının altı çizilerek, şöyle devam edildi:

Yurt dışından telefon getirenler için karar verildi, tüm ayrıntılar belli oldu - 1. Resim

Kararın uygulanması esasında, yolcuların beraberindeki eşya statüsünde ve muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak getirdikleri cep telefonunun gümrük vergilerinin iki kat olarak alınması ve eşyanın sahibine teslim edilmesi, bu durumda, 1 adet muafiyet sınırını aşan ve vergileri alınarak teslim edilen telefonların getiren kişi veya üçüncü kişiler adına ulusal ağa tanıtılarak doğabilecek vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbir alındı. Bölge Müdürlüklerince, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna 1 adet muafiyet sınırını aşan telefonların kişi ve IMEI numaralarının bildirilmesi gerektiği hususu talimatlandırılmıştır.

İKİNCİ TELEFON İÇİN DE KARAR VERİLDİ

Açılamada  sadece yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde olan bir adet cep telefonuna muafiyet tanınması uygulamasında değişiklik olmadığına vurgulandı.

Yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı bir şekilde yurda sokulmak istenen ikinci cep telefonlarının İMEİ kaydı yapılmamak suretiyle kullanımı engellenemediği için bu kapsamdaki telefonun maktu vergileri ödenerek teslimi uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Yurt dışından telefon getirenler için karar verildi, tüm ayrıntılar belli oldu - 2. Resim

Açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

"Bununla birlikte yolcu beraberinde muafiyet fazlası olarak getirilen cep telefonunun, yolcu tarafından tekrar yurt dışına çıkışında teslim alınmak istenmesi halinde Gümrük Kanunu'nda belirtilen 3 aylık süre boyunca gümrük ambarlarında bekletilmesi ve süre içerisinde yolcunun tekrar yurt dışına çıkarken beraberinde teslim edilerek iade edilmesi mümkün bulunmaktadır." bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...