Tgrt Haber

Asgari ücret zammı öncesi ev kiraları yüzde 30 arttı!

20 Aralık 2022 14:53 - Güncelleme : 20 Aralık 2022 14:59
Asgari ücret zammı öncesi ev kiraları yüzde 30 arttı!
emlak,konut piyasası

Konut piyasasında ev kira ve fiyatlarındaki artış sürerken bir yandan da asgari ücret hareketliliği başladı. Kiralık ev arayanlar asgari ücrete yapılacak artış sonrası kiralarda da artış yaşanmasından endişe ederek daire bulma telaşına girdi. Mal sahipleri ise asgari ücret zammıyla beraber dairesinin kiralık fiyatını artırmak için bekliyor.

Asgari ücret zammı öncesi hem satılık hem de kiralık dairelere olan talep artışı ile beraber fiyatlarda aynı orandan artış gösterdi. Özellikle asgari ücret zammından sonra fiyatların yükseleceğini düşünenler kiralık daire aramalarını hızlandırdı. Diğer yandan ev sahipleri de asgari ücret zammını bekleyip, dairesini daha yüksek fiyattan vermenin yollarını arıyor.

DAİRE KİRALARI SON BİR HAFTADA YÜZDE 30 ARTTI

Öte yandan emlakçılar çok yoğun bir taleple karşılaştıklarını ifade ederek, asgari ücret zammından önce hem kiralık hem de satılık daire fiyatlarının arttığını söyledi. Bazı vatandaşların ise yüksek fiyattan daire bulabildiğini söyleyen emlakçılar, ortalama olarak kiralık ve satılık dairelere son bir hafta içinde yüzde 20-30 civarında bir artış görüldüğünü kaydetti. Emlakçılar, asgari ücret sonrası hem kiralık hem de satılık konutların fiyatlarının artacağını düşünüyor.

ASGARİ ÜCRET ÖNCESİ EV KİRALARINDA FAHİŞ ARTIŞ

İstanbul Bahçelievler’de 2+1 kiralık dairelerin ortalama fiyatı son bir haftada 7 bin liradan 8 bin liraya çıkarak yaklaşık bin liralık bir artış yaşadı. 3+1 daireler ise aynı bölgede 8 bin liradan 10 bin liraya yükselerek 2 bin liralık bir artış gördü.

EV SAHİPLERİ ASGARİ ÜCRETİN AÇIKLANMASINI BEKLİYOR

Emlak piyasasında yılsonu hareketliliğinin arttığını söyleyen emlakçı Şerafettin Başaran, “Özellikle kiralık ev arayışları arttı. Ev arayanlar asgari ücretten önce ev bulmak için ellini çabuk tutuyor. Asgari ücret sonra kiraların yükseleceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Ev sahiplerinin de asgari ücretin açıklanmasını beklediğini söyleyen Başaran, “Asgari ücrete gelen zam oranında mal sahiplerinin artış yaparak, evlerine bu zam doğrultusunda kiracı bulmayı bekliyorlar. Şu anda bekleyen mal sahipleri veya kira fiyatını çok yüksek söyleyenler var. Kiralık daire bulamayanlar da haliyle arayış içerisinde” dedi.

Son günlerde asgari ücret toplantılarının gündemde yer almasıyla şimdiden kiralık daire fiyatlarının yükseldiğini söyleyen Başaran, “Bu hafta asgari ücret gündeminden dolayı fiyatlarda ufak artışlar gerçekleşti. 2+1 dairelerde bin liralık bir fark oluştu. 3+1 dairelerde ise 2 bin liralık bir artış oldu. Şu anda 2+1 daireler ortalama 7 bin liradan 8 bin liraya çıktı. 8 bin lira olan 3+1 daireler ise 10 bin lirayı gördü” açıklamalarında bulundu.

KİRA SÖZLEŞMELERİ E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILACAK

Kiralık ev arayanların yoğun bir talebi olduğunu söyleyen Başaran, “Şu anda daire arayan vatandaşlar bir an önce ev bulma telaşına girdiler. Şu anda talep çok yüksek. Ev bulan vatandaşlar oluyor ancak biraz yüksek fiyatlardan kiralıyorlar. Asgari ücretin açıklanmasından sonra hem kiralık hem de satılık konutlarda bir yükseliş göreceğiz. Asgari ücrete gelen zam sonrası kiralık ve satılık konutlar da yüzde 20-30 bir artış görebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında 2024 sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle kira sözleşmeleri, e-devlet üzerinden düzenlenecek. Konuya ilişkin olarak Başaran, şunları söyledi: “Emlak sektörüne iyi gelecek bir düzenleme. Bu durumunda belki de fahiş fiyatların önüne geçilecek. Bu çalışmayı olumlu buluyorum.”

Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...