Tgrt Haber

Fahiş aidat mağduriyetine son! Bakanlık harekete geçti, özel birim kuruluyor

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber
18 Ocak 2023 11:02 - Güncelleme : 18 Ocak 2023 11:24
Fahiş aidat mağduriyetine son! Bakanlık harekete geçti, özel birim kuruluyor
fahiş aidat,çevre ve şehircilik bakanlığı

Son dönemde özellikle sitelerde fahiş aidatlar sıklıkla sosyal medyanın gündemine geliyor. Sitelerde yaşayan pek çok vatandaş aidatların neredeyse kiralarla yarıştığını ifade ediyor. Yaşanan gelişmeler sonrası Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçerek site yönetim hizmeti veren şirketler ile ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere birim kurduğunu duyurdu.

Ev kira ve fiyatlarında yaşanan artışlarla beraber aidatlar da vatandaşın cebini yakıyor. Pek çok site sakini aidatların en az bir kira ücreti kadar olduğunu anlatarak sorunlarını sosyal medyada dile getirdiler. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ise yaşanan mağduriyetlere son verme amacı ile harekete geçti. Bakanlık bünyesinde Şube Müdürlüğü kurulacak. Denetleme ve sertifika verme yetkisi Şube Müdürlüğü'nde olacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

ÖZEL BİRİM KURULUYOR

Kat maliklerinin haklarının korunması amacıyla, birden çok bağımsız bölümü buluna konut ve işyerlerinin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa göre yönetilmesi ile ilgili faaliyet gösteren firmalara ilişkin mevzuat çalışmaları yapmak, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği yaparak Site yönetimlerinin sorunlarının çözülmesine yönelik olarak faaliyetlerde bulunmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde birim kurularak faaliyete geçmiştir.

MEVZUAT ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK

Kurulan birim, konuya ilişkin kanuni düzenleme çalışmalarının tamamlanmasına müteakip ikincil mevzuat çalışmalarını yürütecektir. Böylece site yönetimi hayatında yer alan bir boşluk giderilmiş olup, ikincil mevzuat çalışmalarının tamamlanması ile birlikte sitelerde yaşanan Yönetim sorunlarının azalması yönünde önemli bir aşama kaydedilmiş olacaktır.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...