Tgrt Haber

Beklenti tersine döndü! Konuta talep yok, fiyatlar artmaya devam ediyor

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: TGRT Haber, İHA
18 May 2023 15:02 - Güncelleme : 18 May 2023 15:24
konut fiyatları

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre nisan ayında konut satışları bir önceki aya göre yüzde 35 azaldı. Ev fiyatlarının yüksekliğinden şikâyet eden emlakçılar, en düşük fiyatlı konutun 2 milyon TL olduğunu ifade ederek “Talep oldukça düşük. Talep yok ama fiyatlarda da gerileme yok” dedi.

Ev satışlarının büyük bir düşüş kaydetmesinin ardından gözler yeniden ev fiyatlarına çevrildi. Talepteki geri çekilme sonrası “Ev fiyatları düşecek mi?” sorusu akıllara gelirken emlakçılar tam tersi bir açıklama yaptı. 

EV SATIŞLARINDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Türkiye’de konut satışları geçen yılın Nisan ayına oranla yüzde 35,6 geriledi. Bir ayda ortalama 6-7 adet daire satışı gerçekleştiren emlakçılar, en hareketli olan bu dönemi durgun geçiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen Nisan ayında konut satışlarının, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 azalarak 85 bin 652'ye düştüğünü açıkladı. Konut satışları Ocak-Nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,6 azalışla 368 bin 867 olarak gerçekleşti. Bununla beraber konut satışlarında yaşanan gerileme devam ederken, fiyatlar ise düşmüyor.

“ESKİ KONUTLARA TALEP AZ”

Konut satışlarının yaklaşık 3 aydır çok düşük olduğunu belirten emlakçı Şerafettin Başaran, “Talep oldukça düşük. Talep yok ama fiyatlarda da gerileme yok. Daire soran satın almak isteyen oluyor ama ipotekli konutlar ve faizlerin yüksek olmasından kaynaklı satış gerçekleşmiyor. 3 ay içerisinde 3-4 tane konut sattık. Normalde bu aylar bizim en hareketli olduğumuz zamanlar. Evlilikler çok fazla oluyor bu aylarda, fakat şu anda talep çok düşük. Normal şatlarda ayda 7 tane satış yapardık” dedi.

EN UYGUN DAİRE 2 MİLYON

Konut faiz oranları düşürülmezse sürecin bu şekilde devam edeceğini belirten emlakçı, “Olumlu olan şu anda kiralık daireye çok fazla talep var fakat ama kiralık daire bulunmuyor. Sıfır konuta yaklaşılmıyor. İkinci el konutlar ise depremden kaynaklı çok fazla yanaşılmıyor. Şu anda en uygun daire 2 milyon TL’den başlıyor. Bu da eski daire. En yüksek daire fiyatı ise 4 milyon TL’yi buluyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: TGRT Haber, İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...