Tgrt Haber

1 Eylül'de başlıyor! Ev sahibi kiracı uyuşmazlıklarını arabulucu çözecek

20 Ağustos 2023 16:39 - Güncelleme : 20 Ağustos 2023 17:22
1 Eylül'de başlıyor! Ev sahibi kiracı uyuşmazlıklarını arabulucu çözecek
kira,ev sahibi,ara bulucu

Kiracı ev sahibi davaları gün geçtikçe artarken iki taraf arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde yeni dönem başlıyor. Düzenlemeyle kiracı ve ev sahipleri arasındaki sorunlar ara bulucular yoluyla 1 ay içinde çözüme kavuşturulacak.

Ev sahibi kiracı davalarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. Kiraların fahiş fiyatlara ulaşması ve bazı ev sahiplerinin yüzde 25 sınırına uymaması kavgaların artmasına neden oldu. 1 Eylül’de uygulamaya geçecek düzenlemeyle uyuşmazlıkların çözülmesi bekleniyor. 

BAŞVURULAR ÜCRETSİZ YAPILABİLECEK

Uyuşmazlık olduğunda taraflar adliyelerde mahkemeden önce ara buluculuk bürolarına müracaat edecek. Buradaki işlemlerin tamamı ücretsiz olacak. Yargı gideri, harç, tanık, bilirkişi ücreti gibi bir ödeme yapma zorunluluğu bulunmayacak.

1 AY İÇİNDE ÇÖZÜME KAVUŞACAK

Anlaşmazlıkların çözümü için 1 ay gibi bir süre öngörülüyor. Görüşmeler üç hafta içinde tamamlanacak. Zaruri hallerde bu süre bir hafta daha uzatılabilecek.

80 BİN UYUŞMAZLIK ÇÖZÜM  BEKLİYOR

Düzenlemenin hayata geçmesi ile yılda yaklaşık 80 bin kira uyuşmazlığının ara buluculara götürülmesi bekleniyor. Uygulama ile taraflar arasında anlaşmazlıklar tırmanmadan çözülecek, uzun yargılama süreçleri beklenmeyecek. Taraflar ara bulucuda anlaşamazsa yine mahkeme yoluna başvurabilecek.

1 Eylül'de başlıyor! Ev sahibi kiracı uyuşmazlıklarını arabulucu çözecek

 

Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sinan kaplan20 Ağustos 2023 17:28

Arabulucukla milleti bir araya getireceğinize kiraları indirttin ne ev sahibi nede kiracı mahkeme kapılarından arabulucu kapılarında çözüm aramak zorunda kalmazlar

Sonraki Haber Yükleniyor...