Tgrt Haber

8 milyon kiracıyı ilgilendiriyor! Fahiş kiraya yasal fren düzenlemesi: İşte masadaki seçenekler

20 Nisan 2023 09:39 - Güncelleme : 20 Nisan 2023 10:00
8 milyon kiracıyı ilgilendiriyor! Fahiş kiraya yasal fren düzenlemesi: İşte masadaki seçenekler
yüksek kiralar,kira düzenlemesi

Özellikle büyükşehirlerde ev kiralarının fahiş fiyatlara çıkmasının ardından neredeyse tüm Türkiye’de kiralar kiracıların ceplerini yakmaya başladı. Kümesten farksız bodrumlardan bile binlerce liralık kiralar isteniyor. Hükümet ise 8 milyon kiracıyı koruyacak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmek için çalışmalara başlatacak. Buna göre taşınmazın yaşı, metrekaresi, bulunduğu kat, konumu, niteliği dikkate alınarak bölge değerleri belirlenecek.

Evlerini daha yüksek fiyattan kiraya vermek isteyenler bazı ev sahipleri kiracılara çeşitli baskılar yapıyor. Kiracı haklarını korumaya yönelik hayata geçirilecek yasal fren çalışması Adalet Bakanlığı koordinasyonunda ilgili bakanlıkların katkılarıyla yürütülecek.  

ÜST SINIR GETİRİLECEK

Sabah Gazetesi’nden Hazal Ateş’in haberine göre, mevcut sistemde kira artışında temel alınan TÜFE 12 aylık ortalaması yerine üst sınır getirilmesi de seçenekler arasında bulunuyor. Taşınmazın yaşı, metrekaresi, bulunduğu kat, konumu, niteliği dikkate alınarak bölge değerleri belirlenecek. Hükümetin kiracıları korumak için uygulamaya aldığı yüzde 25'lik tavan uygulaması temmuz ayında sona erecek. Yasal düzenlemeye rağmen özellikle ev sahipleri eski kiracılarına "ya fiyatı artır ya da evden çık" baskısı yapıyor. Kira baskısıyla karşılaşan kiracılar ilgili bakanlık, kurumları şikâyet yağmuruna tutarken, binlerce dosya da yargıya taşındı.

RAYİÇ BEDEL SÜRESİNİN UZATILMASI SEÇENEKLER ARASINDA

Mevcut yasada ise kira artışlarında 12 aylık TÜFE ortalaması dikkate alınıyor. Kira artışlarına üst tavan sınırının devam etmesi, 5 yılı dolan kiracıdan rayiç bedel isteme süresinin uzatılması masadaki seçenekler arasında bulunuyor. 

BÖLGE DEĞERİNE BAKILMALI

"Gayrimenkul Hukuk Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, batı ülkelerinde olduğu gibi kiraya üst sınır uygulamasında taşınmazın konumu, metrekaresi, taşınmazın yaşı, niteliği (daire, ofis işyeri gibi) kriterlerin de yer aldığı bölge değerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

4 YILDA BELİRLENEN DEĞER BELİRLEYECEK

Kiraz, "Bu uygulama 5. katta, 100 metrekarelik bir dairenin bölge rayici ve ortalaması 10 bin liraysa 4 bin lira bedelle verilsin anlamına gelmiyor. O bölgede 20 bin liraya verilmesine müsaade edilmeyerek fırsatçılıkla mücadele edilmiş oluyor. Bakanlık tarafından toplanan verilerle sokak, mahalle rayiçleri belirleniyor. Bir sokakta 20 yıllık daireyle 5 yıllık daire için ya da zemin katla üst kat için aynı değer belirlenmiyor. Bu sistem geçerli olursa 12 aylık TÜFE ortalamasıyla değil emlak vergisinde var olan sistem gibi 4 yılda belirlenen değer ve bu süre içinde de devam eden yıllarda yeniden değerleme oranında artış şeklinde olacaktır" dedi.

 

Kaynak: Sabah
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...