Tgrt Haber

Konut kampanyasında kredi oyunu: Miktarı müteahhitler belirliyor, vatandaş kredi çekemiyor

20 Ocak 2023 10:04 - Güncelleme : 20 Ocak 2023 10:22
Konut kampanyasında kredi oyunu: Miktarı müteahhitler belirliyor, vatandaş kredi çekemiyor
yeni evim,konut kredi

Orta gelirliler için Yeni Evim kampanyasının açıklanmasının ardından fırsatçılar ev fiyatlarını bir gecede iki katına çıkardı. Bazı müteahhitler ise evlerin rayiç bedellerini resmi işlemlerde olduğundan çok daha düşük fiyata göstererek vatandaşın uygun kredi çekmesinin önüne geçiyor. Ayrıca çekilecek kredi miktarını kendileri ayarlayıp geri kalan parayı elden alıyor. Uzmanlar ise bu durumun alenen vergi kaçakçılığı olduğunu ifade ediyorlar.

Orta gelirliler için ’Yeni Evim’ projesinin açıklanması, devletin uygun koşullar sunmasının ardından ev alma ümidi olan vatandaşların önüne bu sefer de müteahhitler taş koymaya başladı. Rayiç bedel oyunundan sonra şimdi de kredi tuzağı devrede. Vatandaş ise fırsatçı müteahhitler yüzünden kredi imkanlarından yararlanamıyor. 

KREDİ MİKTARINI KENDİLERİ BELİRLİYOR 

Yıllardır ev sahibi olmak isteyip, kredi taksitlerinin ve faizlerin yüksek olması nedeniyle ev almaya hayal gözüyle bakan vatandaşlar; devletin 0.69’dan başlayan faiz oranları ve uygun ödeme imkanıyla ev almak için kolları sıvadı. Devletin tanıdığı imkanlardan yararlanmak isteyen birçok vatandaş, bu sefer de müteahhitlerin ev fiyatlarını yükseltmesi ve kredi çekme miktarlarını kendilerinin ayarlamasıyla sıkıntı yaşadı. 

Konut kampanyasında kredi oyunu: Miktarı müteahhitler belirliyor, vatandaş kredi çekemiyor

“GERİSİNİ ELDEN ALIRIZ”

Fiyatlarda artış olmasının yanı sıra bazı müteahhitler, 1 milyon 950 bin lira olarak belirledikleri bir ev için alıcının çekeceği kredi miktarlarını kendileri ayarlayarak, kalan para miktarı için 'elden alırız’ tekliflerinde bulunuyor. Bazı emlakçılar ve müteahhitler, birçok alım-satım sitesinde açıklamalara bile çekecekleri miktarları kendileri yazıyor. Bazı müteahhit ve emlakçılar ise ev alma imkanını neredeyse ortadan kaldırıyor. 

Konut kampanyasında kredi oyunu: Miktarı müteahhitler belirliyor, vatandaş kredi çekemiyor

DEVLETİN KREDİ MİKTARINI TANIMIYORLAR

Devletin verdiği kredi miktarını tanımayan müteahhitler, vergiyi az ödemek için evin resmi fiyatını düşük gösterip, kayıt dışı para aldığı için kredi çekme miktarını düşük belirliyor. 1 milyon 950 bin liralık bir evi kredi kullanarak alma imkanı olan vatandaşlarla pazarlık yapan müteahhitler, ev sahibi olmak isteyenlere '750 bin lira ila 1 milyon lira çekme imkanı var' diyerek geri kalan miktarı elden almak istiyor. Elinde birikmiş nakit parası olmayan ve ev alma umudunu devletin verdiği kredi imkanıyla yakalayan vatandaşlar, kredi imkanlarının çok iyi olduğunu, satın almak için internet sitelerindeki evlere baktıklarını ama kredi miktarının ev sahibi tarafından belirlenmesi nedeniyle hayal kırıklığı yaşadıklarını anlattı.

“ALANEN VERGİ KAÇAKÇILIĞI”

Avukat Baran Akcan, müteahhitlerin yaptığı bu durumun alenen vergi kaçakçılığı olduğunu ifade ederek, "Devletimizin yeni çıkarttığı uygulamalarla birlikte ev almayı kolaylaştıran krediler kullanılabiliyor. Bu durum müteahhit firmalar tarafından, vergiyi az ödeyebilmek adına tapudaki satış bedelleri düşük gösteriliyor. Bu durum karşısında kredi miktarı düşük gösteriliyor ve geri kalan miktar ise elden alınmak isteniyor. Hükümet tarafından geçtiğimiz haftalarda belirtilmişti; yasal bir düzenlemeyle belirli bir eksper raporunun altında satış yapılması engellenecekti. Bu yasal düzenleme geciktiği için bu durum müteahhit firmalar tarafından suistimal edilmekte. Şu anda internet ilanlarında açık ve alenen sakınca görmeden bunları paylaşabiliyorlar. Vergi kaçakçılığı suçunu işlediğini gösteren açık bir delildir" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Osman erdik23 Ocak 2023 13:06

Aynen doğru

Yusuf 23 Ocak 2023 08:48

Bizde maduruz devlet acil bu konuya el atmalı TOKİ birkez daha yardıma koşmalı

Gazi 23 Ocak 2023 08:25

Devletimiz bunun önlemini alması lazım müteahhitler işin kurnazlığına kaçıyor ev fiyatları yükseldi ve 1.5 trilyona kadar fatura kesmiyorlar onun için yoksa kimse ev sahibi olamaz bu fırsatdan kimse yararlanamaz.

Ergün atesgul23 Ocak 2023 03:45

Bu kredi mevzuatına devlet acilen el atması lazım yoksa çoğu kimse ev alamiyacak

HALUK22 Ocak 2023 22:17

Bir devlet adamı böyle bir projeyi açıklamadan önce müteahhitlerle sözleşme imzalar ardından projeyi açıklar vergi kaçırır ne de vatandaş mağdur olur. Sizin için de hamaset devlet adamı değil devlet adamı olmak lazım

Evsiz22 Ocak 2023 22:05

Tek suç mütaitlerin mi sanki onlarda diyor ki devlet bizden kestiğimiz bedel faturası tutarından %22 gelir vergisi %18 kdv alıyor doğal olarakta o da düşük bedel gösteriyor yani dolayısıyla vergi sistemi bozuk denetleme sistemi bozuk sonuç olan vatandaşa.

VATANDAŞ22 Ocak 2023 14:15

Devlet devletliğini yapıyor. Vatandaşın faydasına kriterler belirliyor bizim uyanık müteahhit fiyatı düşük gösteriyor ki kredi miktarı üzerinden az vergi versin. Bunun adı nedir? Biz ev sahibi olmak sıcak bir yuva kurmak istiyoruz ülkenin kanayan yarası denetim mekanizması artık lütfen devreye girsin

Kendi ağası 22 Ocak 2023 07:58

Valla mutehitler yüzünden ev alamadık faydalanamadik

Vatandaş21 Ocak 2023 00:10

Çok iyi niyetli bir uygulama. Çok iyi niyetli bir uygulama fakat ev fiyatlarındaki artış nedeniyle yine fırsatçıların cebi dolacak

Sonraki Haber Yükleniyor...