Tgrt Haber

Konut projeleri peş peşe açıklandı! Peki, ev fiyatları düşecek mi? Uzman isim anlattı

05 Ocak 2023 10:36 - Güncelleme : 05 Ocak 2023 10:51
Konut projeleri peş peşe açıklandı! Peki, ev fiyatları düşecek mi? Uzman isim anlattı
konut,sosyal konut projeleri

"İlk Evim İlk İşyerim" projesinin ardından açıklanan "Yeni Evim" kampanyasından milyonlarca vatandaşın yararlanması bekleniyor. Diğer yandan son 2 yılda emlak sektöründeki arz sıkıntılarıyla ev fiyatlarında yaşanan artışların konut projeleri sayesinde gerileyeceği tahmin ediliyor. Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kampanyayla birlikte ilerleyen dönemde konut arzının belirli bir noktaya gelmesiyle, fiyatlarda gerileme yaşayabileceğini ifade etti.

İlk Evim İlk İş Yerim projesinin ardından, orta gelir grubunun konuta erişimini kolaylaştırmaya yönelik olarak hazırlanan yeni konut finansman modeli 'Yeni Evim' kampanyasında detaylar belli oldu. Buna göre, Yeni Evim kampanyasında orta gelirliye 15 yıl vadeli, yüzde 0,69'dan başlayacak kredi faizi sunulacak. Uzmanlar ise yeni konut projeleri ile beraber ev fiyatlarında değişiklikler yaşanabileceğini ifade ediyorlar.

İKİNCİ EL KONUT FİYTALANMALARINDA DALGALANMALAR YAŞANACAK

Emlak uzmanları projeyle birlikte ilerleyen dönemde konut arzının belirli bir noktaya gelmesiyle, fiyatların gerileme yaşayabileceğini ifade ediyor. Öte yandan ikinci el konutların bu kampanyadan ve kredilerden faydalanamadığını söyleyen uzmanlar, ikinci el konutların bu sebeple fiyatlarında bir dalgalanma beklemediklerini aktardı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İTO Meclis üyesi ve Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Yeni bir konut edindirme modeli hayata geçirildi. Uzun zamandır çalışılan bir konuydu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın eş güdümlü olarak yürüttüğü projede, 3 ayrı bölgede, gelir ile uyumlu, 0,69’dan başlayan oranlarda kredi imkanları tanınıyor" dedi.

PROJE BÖLGELERE GÖRE DEĞERLENDİRİLDİ

Kredi kullanacak orta gelirliler için gelir sınırlarının da bölgelere göre belirlendiğini aktaran Özelmacıklı, “Gelirler 1’inci Bölgede 80 bin, 2’nci Bölgede 65 bin 3’üncü Bölgede ise 45 bin TL olarak sınırlandırıldı. 1 milyon TL’lik bir kredi çekildiğinde, ödemeler ilk yılda 4 bin 410 TL, 2’nci yılda 5 bin 400 TL, 3’üncü yılda 6 bin 480 TL, 4’üncü yılda 10 bin 315 TL ve 5’inci yıl ve sonrasında 12 bin 697 TL olarak geri ödeme planı çerçevesinde yapılacak. Buna göre 1 milyon TL için 15 yılda geri ödeme toplam tutarı yaklaşık 2 milyon TL olacak” diye konuştu.

ANADOLU İLLERİ İÇİN BÜYÜK AVANTAJ SAĞLIYOR

Projenin orta gelir grubunun konuta ulaşması için örnek bir model olduğunun altını çizen Özelmacıklı, "Anadolu’daki illerimizde çok daha avantaj sağlıyor olacak. Konut arzı bu kampanyayı destekliyor. Müteahhitler katılmak istedikleri proje ve stoklarıyla beraber bakanlığa başvuru yapacaklar. Kriterlere uygun olanlar bankalar garantörlüğünde, tüketici talepleriyle eşleştirilecek" dedi.

FİYATLAR DÜŞEBİLİR

Özelmacıklı, "Konut piyasasında büyük şehirlerde, uygun oranlı krediler sonrasında fiyatların artacağını söyleyebiliriz. İlerleyen aşamalarda ise müteahhitlerin stokları eritmesi ve yeni projelere başlamasıyla konut arzının karşılanması sağlanacaktır. Konut arzını belirli bir noktaya getirdiğimizde ilerleyen aşamalarda fiyatları düşürebilir" açıklamalarında bulundu. Sıfır konutlarda finansmanın kolaylaşmasıyla fiyatların biraz yükselebileceğini söyleyen Özelmacıklı, "İkinci el konutlar bu kampanyadan ve kredilerden faydalanamıyor. İkinci el konutların bu sebeple fiyatında bir dalgalanma beklemiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...