Tgrt Haber

Ahmet Nur Çebi'den Fikret Orman'a: Hesaplaşacağız!

Editör: Emre Topaloğlu / Kaynak: TGRT Haber
23 Kasım 2023 06:59 - Güncelleme : 23 Kasım 2023 07:37
Ahmet Nur Çebi'den Fikret Orman'a: Hesaplaşacağız!
Beşiktaş,Ahmet Nur Çebi

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, yapılan transferlerden Şenol Güneş'e, Burak Yılmaz'dan Aboubakar'a, seçim sürecinden Fikret Orman'a kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte detaylar...

Olağanüstü Seçimli Genel Kurul kararı alan Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi suskunluğunu bozdu. Beyaz TV'ye konuşan Ahmet Nur Çebi, birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı.

Ahmet Nur Çebi'nin açıklamaları şu şekilde:

"LİG DAHA BİTMEDİ"

"Beşiktaş sıkıntılı bir süreç yaşıyor. İstemediğimiz, beklemiğimiz sonuçlarla karşılaştık. Tabii ki üzgünüm. Ancak daha lig bitmedi, zaman içinde takımın nereye geleceğini göreceğiz. Ben oyuncularıma inanıyorum.Çok zor bir fikstürle başladık. Diğerleri bu konuda avantajlıydı. Seyahatlar çok üst üste geldi.

"KIRGINLIKLARIM VAR"

Oyuncuların hepsiyle görüşüyorum. Maç seyahatlerine katılmayı düşünmüyorum. Açıkçası kırgınlıklarım var. Gündemin daha çok yeni adaylar üzerinden gitmesi gerektiğini düşünmüyorum. Ben son günüme kadar oyuncularımı tek tek otobüse bindirmeye devam edeceğim. Vazifemi yerine getiriyorum.

"MALİ ANLAMDA İYİ BİR BEŞİKTAŞ BIRAKCAĞIM"

Ben emeğin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Çalışanlarımızın aileleri ekmek bekliyor. Onların helalliğini almamız gerekiyor. Bundan sonra gelecek olanlar da bunu yapacaktır. Mali anlamda çok iyi oturtulmuş bir Beşiktaş bırakacağım. Aldığımda böyle değildi. 13 milyon 500 bin euroyu 3 günde bularak, 6 aylık ödemeleri ödeyerek UEFA'dan temiz kağıdı aldık zamanında. Şimdi bırakacağımız yerde geriden bir borç olmadığı gibi birkaç ay önlerini açık bulacak gelen kişiler.

"ABOUBAKAR SAKAT, RAPORU VAR"

Aboubakar sakat, raporu var. Sakat oyuncuyu oynatırsanız daha büyük sıkıntılar olur. 1-2 maç oynatabilirsiniz ama sonraki süreç sıkıntıya girer. Afrika'dan bir virüsle geldi, daha sonra antrenmanda ısınırken sakatlandı. Dönecektir ama şu an sakat. Art niyeti hiçbir zaman olmamıştır. Kendisi ile yakın bir dostluğum ve ağabeyliğim var.

Aboubakar, bırakma kararı aldığım gün 'Bırakma sayın başkan' mesajı attı. Sadece o değil, diğerleri de öyle. Ben onlara iyi başkanlık yaptım. Ben onlardan razıyım, Allah da razı olsun. Bu yapılan transferlerin önemini ilerleyen süreçte göreceğiz. Bu şansı çocuklara tanımamız lazım.

"TRANSFERDE HATA YAPMADIK"

Transferde hata yaptığımızı düşünmüyorum. Rebic'in, Chamberlain'in geçmişi belli. Rıza hocaya sordum, 'Amartey çok iyi futbolcu' dedi. Onana'nın iyi olup olmadığını görme şansımız olmadı, 102 dakika oynadı. Oynaması lazım, şans bulması lazım.

"BURAK YILMAZ KONUSUNDA HATALIYIM"

Burak Yılmaz konusunda hatalıyım, ona da zarar verdik. Aboubakar'ın ona sarılışını hatırladım, birbirlerine çok yakın olduklarını hatırladım ve ona bir şans verdim ama olmadı. Onun adına da kendi adıma da üzgünüm.

"FİKRET ORMAN İLE HESAPLAŞACAĞIZ"

Fikret Orman ile Beşiktaş başkanlığım bittikten sonra hesaplaşacağımı söylemiştim. Zamanı geldi.

Fikret Orman, gittiğinden bu yana benim aleyhimde çalıştı. Hiçbir başkan, bir önceki başkan tarafından bu kadar yıpratılmadı. Bir rapordan bahsediliyor, biz bu raporu çıkartmak zorundaydık. Biz de bu işin içindeydik, yapmazsak 'ne gizliyorsunuz' denilirdi. Ben hiçbir zaman 'Paralar nerede' diye bağırmadım. Bu rapordan niye gocunuyorsun, yaran mı var? Bu senin için bir şans.

"FİKRET ORMAN'I AFFETMEYECEĞİM"

Fikret Orman, bana 5 kat cevap verecekmiş. Yaptığı konuşmada yüz ifadelerine bakın, dalga geçer gibi. Kedisine 'Arsene Lupen' diyen Mahmut Uslu'ya benim cevap vermemi istemişti. O yaptığı açıklamalardan dolayı hiçbir zaman onu affetmeyeceğim. Bir hesaplaşmamız olacak, karşılıklı oturacağız onunla. O bu hesaplaşmanın ne olduğunu biliyor.

"HASAN ARAT, FİKRET ORMAN İLE BİRLİKTE HAREKET EDİYOR"

Hasan Arat, biz başkan seçildiğimizde 'Fikret Orman'dan hesap sormak görevin' dedi. Şimdi Hasan Arat, Fikret Orman'ın müdürü ile yan yana. Sosyal medyadan bu işleri beraber yönettiler, kim ne derse desin.

"Fikret Orman ile Hasan Arat zaman içinde yollarını birleştirdiler ve Ahmet Nur Çebi'nin altını oydular. Benim ofisimin altında bot hesaplar varmış. Olsa bugün bu halde mi olurdum? Mayıs'ta seçim var girmiyorsun, Haziran ayında dernek dernek geziyorsun. Niye Hasan Bey? 400 tane beyaz oy çıkmış, bu güvensizlik demekmiş. Benim 3 bin küsür oyum ne peki? Fırsat kolladılar, kurtlar dumanlı havayı sever. Beşiktaş'a zarar verdiler. Paralar nerede tezahüratını ben nasıl susturayım, ben mi başlattım? Benim yapmadığımı çok iyi biliyor. Sadece bunu kendi mağduriyetine sebep vermek için kullanıyor. Genel kurulda Hasan Arat'ın yanındaki arkadaş, 'Biz yaptırdık' dedi o tezahürata. Adres belli. Bana verdikleri zararın önemi yok, kulübe çok büyük zarar verdiler. Takım 2-0 öndeyken protesto başlıyor, neden? Uçaktan oyuncu inmemiş, medyada olumsuzluk pompalanıyor. Bunları bu çocuklar okuyor. Adaylar halen benimle ilgili konuşuyor. Benimle ne işiniz var, ben aday mıyım?

Fikret Orman ile ilgili hamlelerimiz, camia tarafından bize verilen görevlerdir. Bu benim yasal sorumluluğum. Ben bu olaya müdahale etmiyorum, açılan dava 13. Benimle ilgili açılmış bir dava var, gittim bedelini ödedim. Bu davaların 5'inde zaman aşımından kazanmış. Sorulduğunda 'Ben bu davaları kazandım' diyor. Algı yapmayacaksınız haklı çıkmış gibi. Yargılama bitmeden kimse aklanmış sayılmaz, ben Fikret Orman'ın aklanmamasını isteyen biri değilim. Camiama karşı alnım ak. Umarım inşallah bir sonuç çıkmaz. Bu davaları ben açıyormuşum gibi algı yapmaya gerek yok. Davaları Beşiktaş açıyor. 1-2 tane davam kaldı onunla, çıkınca göreceğim onları.

"BAZI YERLERDE HADDİNİ AŞMIŞTIR"

2 sene şampiyonluk dönemindeki başarının ikimize yazması gerekiyordu ama Fikret Orman sahiplendi o başarıyı. Birlikte emek verdik 2.5 sene. Biz Bayern'e elendikten sonra ben ayrılmak istediğimi söyledim zaten. Ağustos'ta seçim kararı aldı, etrafa 'Ahmet Nur Çebi'den kurtulmak için bu kararı alıyorum' diyorsun. Sonra gelip bana ikinci başkanlık teklif ediyorsun. Ben kabul etmedim. 'Benden sonra sana bu görev yakışır ağabey biraz dinlen' dedi. 'Kimi ikinci başkan yapayım' dedi. Serdal Adalı'yı söyledim. 'Olur mu ağabey bana yalancı demiş adam' dedi. 2 saat sonra açıkladı Serdal Adalı'yı. Seçim döneminde 'Ben seni destekleyeceğim' dedi. Sonra benim aleyhimde kampanya yürüttü. Serdal Adalı da ikinci başkanın, ben de. Niye tarafsız kalmıyorsun? Sonra seçimden sonra bana mesaj atıyor, 'Ağabey emrindeyim' diye. Ben açmadım telefonu tabii ki. Fikret Orman ile aramızdaki 1-2 mesele özel. Onları açıklamak istemiyorum. Bazı yerlerde haddini aşmıştır. Yeni yönetim önlerine bakacak, geri bakmak zorunda kalmayacak. Fikret Orman döneminde UEFA'ya mektup çekilmiş temiz kağıdının alınması sürecinin ertelenmesi için. Yahu insaf et! Biz geliyoruz, şahsi fedakarlıklar ile o temiz kağıdını alıyoruz. Bunlar hiç yokmuş gibi, pandemi ve deprem olmamış gibi, 4 kupa almamışız gibi bugün yaygara koparanları vicdanlara bırakıyorum.

'TÜPRAŞ SPONSORLUK ÜCRETİNİN KIRDIRILDIĞI' İDDİASI

Tüpraş çeklerinin kırdırıldığı konusu... 1. yılı aldık zaten. 2 ve 3. yıldaki çeklerin kırdırılmasıyla şu ankinden daha fazla kar olduğu için ve Beşiktaş'ın 20 milyon TL karı olduğu için bu Tüpraş'ın bir jestidir.Bunu Hasan Bey'in söylemesi fuzuli konuşma. Bir tanesinden kurtulduk, öbürü geliyor şimdi. Kasada duruyor para, kullanabilirsiniz. Bu parayı bugün almasak da yarısı her türlü bankaya gidecek. Ne özür bekleyeceğim? Yalana palavraya düşmesinler yeter. Hasan Bey'in bana yaptıklarından sonra onu arama şansım var mı? Bizim ailemize küfürler edildi sosyal medyadan. Bunların hepsinin sebebi o. Bana bir şey anlatmasın. Fikret Orman, Umut Güner bunların yaptırdığı şeyler bunlar. Beni bir çocuk aradı 'istifa' diye. 'Ben Ahmet Nur Çebi değilim' dedim. 'Vay anasını yine başkasının numarasını verdiler' diyor. 'Ben de Beşiktaşlıyım kime oy vereceksin' diyorum. 'Hasan Arat'a tabii ki' diyor. 15 yaşında çoluk çocuktan gecenin 1'inde böyle mesajlar, telefonlar alıyoruz. Bunlar ayıp şeyler. Serdal Adalı beni zaman zaman arıyor. Bir şeyler soruyor doğal olarak. Hasan Arat ile bir ilişkim yok.

"ÇOK ONURLU VE GURURLU BİR GÖREV YAPTIM"

Beşiktaş'ın bir kan değişikliğine ihtiyacı var. Bırakalım, herkes huzura ersin. Ailem de bırakmamı istiyor. Benim eşime çocuklarıma gece yarısı gönderilen mesajlar var. Ben bunları unutmadım. Bana ihtiyaç olmamalı bundan sonra. Ben görevimi tamamladım. Kırıldım, yoruldum... Çok onurlu ve gururlu bir görev yaptım. Taraftara kırgın değilim. Onlardan tek ricam maç bitene kadar takımı desteklesinler.

"TFF BAŞKANLIĞI DÜŞÜNMÜYORUM"

Kesinlikle TFF'de başkanlık yapmayı düşünmüyorum. Ben Servet Yardımcı'nın bu görevi daha iyi yapacağını düşündüğüm için Büyükekşi'ye muhalefet ettim. Böyle bir gücü bir daha kendimde bulursam, bunu Beşiktaş'ta kullanmayı tercih ederim.

"O GÜN KAYBETTİK TFF İLE OLAN KAVGAMIZI"

Deprem döneminde maçların oynanması ile ilgili soruyu TFF bu konuyu gündeme getiriyorsa, Beşiktaş'ın haklarına tecavüz ediyorsa benim de cevabımı vermem gerekir. Bizim rakiplerimiz de bunu sonuna kadar kullandı. Camianın bana sahip çıkması gerekirdi ama öyle olmadı. TFF başkanı da 'daha kendi camiası sahip çıkmıyor' diye düşündü muhtemelen o gün. Biz o gün kaybettik TFF ile olan kavgamızı. Büyükekşi'nin tarz ve tavırları Beşiktaş'a karşı olumsuzdur. Bizim de bu hareketlerinden dolayı tavrımız var. Benim kadar TFF ile çekişme yaşamış bir başkan var mı ki taraftarlarımız bana 'masaya vur' diyor.

"PARMAK SALLAMA FALAN OLMADI"

Mehmet Büyükekşi'yi ben başkan kalsaydım tribüne almazdım. Ama bir gerçek var ki o stadyum bizim değil. Gençlik ve Spor Bakanlığı'na ait. Ancak gelseydi ağırlamazdım. Ben orada maç izliyorum, yanınızda bakan var. Ne olduğunu bile anlamadım. Bir anda ayağa kalktı gitti. Yöneticilerimiz benim talimatımla gitti, 'Yaptığınız yanlış' dedi giderken Büyükekşi'ye. Bunun parmak sallanma olarak gösterilerek beni ve Beşiktaş'ı küçük düşürme olarak kullanılmasını kabul etmem.

"ALİ KOÇ AÇIK VE DÜRÜST BİR İNSAN"

Ali Koç çok açık ve dürüst bir insan. Bizim onunla çok iyi bir dostluğum var. Ben Dursun Bey'i seviyorum, kendisi benim aile dostum. Fenerbahçe ve Galatasaray kayıkçı kavgası yapıyor. Ben zamanında söyledim, bir şey varsa getirir gösterirsin. MHK gitmeli, MHK sandıktan seçilmeli. Benim oyumla MHK Başkanı gelmeli oraya.

SERGEN YALÇIN SÖZLERİ

Benim Sergen Yalçın ile devam etmeme durumum olmadı. Onu Beşiktaş'a hoca yapma gururunu yaşıyorum. Şampiyonluktan sonra görüştük, 'Ben bu paradan aşağı çalışmam, hocalık yapmayacağım' dedi. Emre Kocadağ her gün yanına gitti. Benim biraz cimriliğim vardır, pazarlık ettik.Sonuç olarak istediği ücreti verdik. Ayrılmadan biraz önce '1-2 maç daha deneyeyim ama olmuyor' dedi. Olmayınca da ayrılmak istedi ayrıldık. Çok sevdiğim bir hocamdır Sergen Yalçın. Şampiyon olmadan önce sözleşme vermeme sebebim hocanın motivasyonunu bozmak istemememdi. Kötü bir niyetten değildi. Kalsaydı şampiyon olur muyduk bilemem ama kalmasını çok isterdim.

"TALİSCA'YI GETİRECEKTİM"

Talisca ile ilgili kulübüyle görüştük. Bize 'oyuncumuzu ayartıyorsunuz' dediler. Bu şartlar altında daha dikkatli olmaya dikkat ettik. Kulübü verseydi, Talisca'yı burayı getirecektim. Şenol hoca, Talisca ile görüştüm diyorsa görüşmüştür. Ben kulüp olarak bunu söyleyemem.

SERGİO RAMOS TRANSFERİ NEDEN OLMADI?

Ramos konusunda; Serhan Çetinsaya kardeşimizin ısrarla buraya getirmek istedi Ramos'u. 10 milyon maaş, 1 milyon imza parası, 2.5 milyon abisine, 500 bin de menajerlik parası. 'Serhancığım bu bizi aşar, sponsor bulabilirsen imzala. O yetkiyi veriyorum' dedim. Vergileriyle 2 yılda 45 milyon euroluk bir kontrata Beşiktaş'ı sokamazdım. Bizim görevimiz bunları da görebilmek başkan olarak. Zaten buna imkan da yok, TFF'nin önüne getirsek limit yok.

"ONANA'YI ŞENOL GÜNEŞ İSTEDİ"

Onana'yı Şenol hoca istedi. Djiku ve Tadic'i ise istemedi. 'Benim istediğim oyuncular değil' dedi. Tadic ile neredeyse sona gelmiştik. Önümüz kesildi, istenmediği için.

"HALİL DERVİŞOĞLU KONUSU, FACİA"

Halil Dervişoğlu konusu, facia bir şey... Babası yalvarıyor, yakarıyor Şenol Güneş'e. Son dakika öbür taraftan 5 milyon TL fazla alınca 'artırın fiyatı' diyor. Haklı olarak hoca da böyle bir futbolcu istemediğini söylüyor.

"FENERBAHÇE VE GALATASARAY BİZİ ZORA SOKTU"

Fenerbahçe ve Galatasaray'ın pahalı transferler yapması bizi zor duruma soktu tabii ki. Benim limitim neyse sonuna kadar zorladım. Daha iyi futbolcular istiyorsak, parayı bulacağız.

FİKRET ORMAN DÖNEMİNDEKİ TRANSFERLER

Demba Ba'dan vazgeçip Mitroglou'ndu alalım demişti Fikret Orman ben evinden kalkıp gidince geldi 'Tamam Demba Ba olsun' dedi. Ersan Adem Gülüm'ün 7-7.5 milyon'a satılmasında, Cenk Tosun'un 22 milyon'a satılmasında katkımız var. Cenk Tosun'un satışında üzerine 2 milyon Euro alınmayacak bonusları koyarak sanki satışı kendisi yapmış gibi bir hava yarattı. Onun tarzı buydu. Umut Güner, Ümraniye'de şahsıma küfür ediyor, Orman da orada duruyor ağzını açmıyor. Bunu söylediğimde 'Ağabey bunlar cahil işte' diyor.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...