Tgrt Haber

İngiltere’den Galatasaray’ın açıklamasına cevap!

Editör: Ozan Kılıç / Kaynak: TGRT Haber
05 Ekim 2023 20:24 - Güncelleme : 05 Ekim 2023 20:29
İngiltere’den Galatasaray’ın açıklamasına cevap!
Galatasaray,Manchester United,İngiltere

Galatasaray’ın Manchester’da oynanan Şampiyonlar Ligi karşılaşmasının dönüş yolunda kötü muameleye maruz kaldığı yönündeki açıklamaya İngiltere’den cevap geldi. Manchester Havalimanı sözcüsü açıklamasında, “Hiçbir personelimize yönelik taciz ya da saldırgan davranışlara müsamaha göstermiyoruz” ifadesine yer verdi.

UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ikinci haftasında Galatasaray, A Grubu’nda Manchester United’ı deplasmanda Zaha, Kerem ve Icardi’nin golleriyle 3-2 mağlup ederek tarihi bir başarıya imza attı.

Sarı-kırmızılı kafilenin dönüş yolunda Manchester Havalimanı’nda maruz kaldığı muameleye ilişkin Galatasaray, kulübün resmi sitesi üzerinden açıklama yayımladı ve “İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize sürecinde çıkardığı zorluklarla başlayan bu saygısızca davranışlar, takımımızın İngiltere’ye girişi sırasında da devam etmiş, dün gece itibarıyla ahlak dışı ve evrensel insan hakları değerlerine aykırı bir muamele haline dönüşmüştür. Bu süreçte resmi yetkililerin davranışları, yapılan saygısızlık ve had bilmezlikler, ülkemize karşı alınmış bir tavrın göstergesidir” ifadelerine yer verildi.

"AZ SAYIDA YOLCU PERSONELE KÜFÜRLÜ VE SALDIRGAN TUTUM SERGİLEMİŞTİR"

Galatasaray’ın açıklamasına cevap Manchester Havalimanı sözcüsünden geldi.

Olayların yaşandığı Manchester Havalimanı’nın sözcüsünün yaptığı açıklama şöyle:

Hiçbir personelimize yönelik taciz ya da saldırgan davranışlara müsamaha göstermiyoruz. Salı gecesi Türkiye’ye seyahat eden yolcuların çoğunluğu kusursuz bir şekilde davranırken, az sayıdaki yolcu, personele karşı küfürlü ve saldırgan bir tutum sergilemiştir.

Bazı yolcular da uygun olmayan el bagajlarıyla gelmiş ve bu nedenle bu çantalar elle aramaya tabi tutulmuş, bu da yolcuların daha fazla saldırgan tavır göstermesine yol açmıştır.

Bu olaylar üzerine olay yerine polis çağrılmış ve durum tutuklamalara gerek kalmadan çözülmüş; olaylara karışan herkes yolculuğuna devam etmiştir.

"ZORUNLU AÇIKLAMA"

Galatasaray’ın İngiltere deplasmanı dönüşü ‘Zorunlu Açıklama’ başlığıyla yayımladığı açıklama ise şöyleydi:

“Dün akşam Manchester United ile oynadığımız ve kazandığımız maç sonrası Galatasaray kafilesini taşıyan uçağın dönüşü sırasında İngiliz resmi mercilerinin davranışları üzerine bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur.

Takımımız oyuncuları, teknik heyeti ve çalışanlarına İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize sürecinde çıkardığı zorluklarla başlayan bu saygısızca davranışlar, takımımızın İngiltere’ye girişi sırasında da devam etmiş, dün gece itibarıyla ahlak dışı ve evrensel insan hakları değerlerine aykırı bir muamele haline dönüşmüştür.

Dün gece geç saatlerde olan takım uçağımızın kalkışı, anlamsız derecede detaylı bagaj kontrolleriyle gereksiz yere uzatılmış, bir işkence haline getirilmek istenmiştir. Bu süreçte resmi yetkililerin davranışları, yapılan saygısızlık ve had bilmezlikler, ülkemize karşı alınmış bir tavrın göstergesidir.

Şu bilinmelidir ki; kimse Türkiye’nin gururu Galatasaray Spor Kulübü’nün oyuncularına, teknik heyetine ve yöneticilerine bu şekilde davranamaz. Bu edep yoksunu davranışların sahipleriyle sonuna kadar mücadele edeceğimizi tüm kamuoyuyla paylaşırız.

Tüm bu yaşananlardan bağımsız olarak, kulübümüzü maç öncesi ve sonrasında nazik bir şekilde ağırlayan Manchester United temsilcilerine teşekkür ederiz.”

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...