Tgrt Haber

112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ilginç çağrılar: Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Anadolu Ajansı
11 Nisan 2024 05:58 - Güncelleme : 11 Nisan 2024 05:58
112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ilginç çağrılar: Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor

Ramazan Bayramı'nın birinci gününde de kesintisiz hizmet veren 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları, gelen gereksiz çağrıların işlerini aksatmasından şikayetçi. Ankara 112 Acil Çağrı Merkezi Sorumlusu Erdem Korkut, "'Ocağım bozuldu, 'Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor' gibi talepler olabiliyor. Bu tarz çağrılar, acil çağrıların önüne geçiyor. Bizim için bir saniyenin bile önemi var." diye konuştu.

Ankara 112 Acil Çağrı Merkezi'nde vatandaşların huzurlu ve güvenli bayram geçirmesi için yaklaşık 150 personel yoğun mesai yürütüyor.

Emniyet, sağlık, jandarma, itfaiye, AFAD ve orman birimleriyle beraber koordineli çalışan Çağrı Merkezi, bayram tatili boyunca da vatandaşlara kesintisiz hizmet sunuyor.

Vatandaşlardan gelen acil çağrıları ilk karşılayan Merkezde, ambulans talepleri, münferit asayiş ve trafik olayları ilgili kurumlara yönlendiriliyor.

112 Acil Çağrı Merkezi Sorumlusu Erdem Korkut acil olmayan çağrılar da aldıklarını söyledi.

112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ilginç çağrılar: Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor - 1. Resim

"GEREKSİZ YERE ARAMAMALARINI RİCA EDİYORUZ"

Korkut, "Bugün bile 'Ocağım bozuldu, gelip tamir eder misiniz?', 'Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor, yardımcı olur musunuz?', gibi talepler olabiliyor. Bazen taksi talebinde bulunabiliyorlar ya da otobüs saatlerini öğrenmek isteyebiliyorlar. Maalesef bunun gibi çağrılarla da mücadele etmek zorunda kalabiliyoruz. Bu noktada da vatandaşlarımızdan isteğimiz, yapılan bu tarz çağrılar, acil çağrıların önüne geçmiş oluyor. Bizim için bir saniyenin bile önemi var. Vatandaşlarımızdan bu konuda hassasiyet göstermelerini ve gereksiz yere aramamalarını önemle rica ediyoruz." dedi.

112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ilginç çağrılar: Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor - 2. Resim

Yabancıların acil çağrı taleplerini de karşıladıklarını vurgulayan Korkut, İngilizce, Almanca, Rusça ve Arapça acil çağrı desteğine sahip olduklarını bildirdi.

Korkut, bazı araçlarda bulunan E-Çağrı sistemi, işitme ve konuşma engelli vatandaşlar için Engelsiz 112 mobil aplikasyonu ile AFAD Acil Çağrı uygulaması hakkında da bilgiler verdi.

112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen ilginç çağrılar: Düdüklü tenceremin kapağı açılmıyor - 3. Resim

"BU BAYRAMDA DA GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ"

Çağrı merkezinde görevli polis memuru Kevser Alp de çağrı yönlendirici olarak çalıştığını belirterek, "Emniyet Teşkilatı olarak her bayramda olduğu gibi bu bayramda da görevimizin başındayız. Şu an hatlarımız sakin. Çağrı alıcı arkadaşlarımızın aldığı ihbarları Emniyet birimi olarak karşılıyorum. Alınan ihbarlara ekip yönlendirmesi yapıyorum." dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...