Tgrt Haber

30 yıllık bitmeyen çile... Balıklar ölüyor, Nilüfer Çayı'ndan zehir akıyor

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
28 May 2024 09:59 - Güncelleme : 28 May 2024 10:18

Uludağ'ın güneyinden akan ve Bursa ovasını tek başına besleyen Nilüfer Çayı zehir saçıyor. Yılın belirli dönemlerinde balık ölümlerinin de yaşandığı çayın görüntüsü petrolü andırıyor.

Bursa'nın önemli su ihtiyacını karşılayan Nilüfer Çayı'nın rengi, sanayileşme nedeniyle adeta katrana döndü. Kilometrelerce uzunluğuyla tarım alanlarının vazgeçilmez su kaynağı olan çayda bazı zamanlarda toplu balık ölümleri görülüyor.

30 yıllık bitmeyen çile... Balıklar ölüyor, Nilüfer Çayı'ndan zehir akıyor - 1. Resim

Geçtiği güzergah boyunca çok sayıda fabrikanın kimyasal ve boya atıklarıyla kirlenen Nilüfer Çayı'nın suyu Bursa ovasını suluyor. Simsiyah suyla tarımsal sulama yapılması milyonlarca insanın sağlığını tehlikeye atıyor.

30 yıllık bitmeyen çile... Balıklar ölüyor, Nilüfer Çayı'ndan zehir akıyor - 2. Resim

"80'LERDE 9 KİLOGRAMLIK YAYIN BALIKLARI YAŞARDI, ŞİMDİ KURBAĞA BİLE YOK"

Karacabey İlçesi İnkaya Mahallesi Muhtarı Hayrettin Başaran, “Bu sorun sadece biz köylülerin sorunu değil, tüm Türkiye'nin sorunu. Çünkü bu köylerden çıkan mahsullerin hepsi zehirli. 2016 yılında çevrecilerle bir kez daha eylem yapmıştık. Maalesef hiç kimseye sesimizi duyuramadık. Akan su resmen zehir. Bu zehirle sulanan mahsul tüketene de üretene de zarar. Ben çocukken 80'li yıllarda burada tutulan yayın balığının 9 buçuk kilogram geldiğini biliyorum. Ama şu an bu çayda bir tane kurbağa yaşamıyor. Bu canlıların tekrar bu çayda yaşayıp, bu insanların da bu zevki yaşaması en büyük hakkıdır” şeklinde konuştu.

30 yıllık bitmeyen çile... Balıklar ölüyor, Nilüfer Çayı'ndan zehir akıyor - 3. Resim

LONGOZ ORMANLARI TEHLİKEDE

İlhan Güven, “Nilüfer Çayı, ileriki tarihlerde longoz ormanlarının kurumasına sebep olacak. Bunu yetkililer duyar da el atarsa, longoz ormanlarını da kurtarmış oluruz. Görüntüsü petrolü andırıyor, yağmur yağdığında temiz gibi görünse de pislik yine akmaya devam ediyor. Yaz aylarında köylerde kokudan durulmuyor. Eylül, ekim aylarında burada çok fazla balık ölümü gerçekleşti. Derede balık avlamak yasak deniliyor ama toplu ölümlere gelince kimse sesini çıkarmıyor” ifadelerini kullandı.

30 yıllık bitmeyen çile... Balıklar ölüyor, Nilüfer Çayı'ndan zehir akıyor - 4. Resim

30 yıllık bitmeyen çile... Balıklar ölüyor, Nilüfer Çayı'ndan zehir akıyor - 5. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...