Tgrt Haber

40 bin TL maaşla çalışacak çoban bulunamıyor!

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
16 Nisan 2024 15:55 - Güncelleme : 16 Nisan 2024 16:05

Muş'ta besiciler, giyecek, yemek, ayakkabı gibi imkanlar sunmasına rağmen 40 bin liraya çoban bulamıyor. Durumun tüm Türkiye'de büyük sorun olduğunu söyleyen Muş Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Nimet Salkım, "40-50 bin TL maaş vermemize rağmen çoban bulamıyoruz" dedi.

Muşlu Besiciler, hayvanlarına bakacak çobanı bulmakta güçlük çekiyor. 40 bin lira maaş, giyecek, yemek ve ayakkabı imkanlarına rağmen besiciler hayvanlarına bakacak çoban bulamıyor. 

Özellikle gençlerin kırsal bölgelerden şehirlere göç etmeyi tercih etmeleri, Muş'un besicilik anlamında iş gücü eksikliğine yol açıyor.

Gençlerin çalışmak için batı illerini tercih etmelerinden dolayı her yıl olduğu gibi bu yıl da çoban bulamamanın sıkıntısının yaşandığını söyleyen Muş Damızlık Koyun Keçi Birliği Başkanı Nimet Salkım, özellikle gençlerin sosyal güvencesi olduğu için büyük şehirlere giderek asgari ücretli işlerde çalışmayı tercih ettiğini kaydetti.40 bin TL maaşla çalışacak çoban bulunamıyor! - 1. Resim

"BU SADECE MUŞ'UN SORUNU DEĞİL"

Salkım, “Baharın gelişiyle hayvanlarımızı meralara saldık. Şimdi, bizim şöyle bir sorumuz var sektör olarak. Aslında bu sorun Türkiye geneli bir sorundur. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bu sorunumuz daha büyüdü. Biz 40 bin TL maaşla çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Maaşı 40 bin TL olmasına rağmen biz çoban bulmaktan zorluk çekiyoruz. Bunun yanında biz her yıl çobanlara peynir ve yün vermemize rağmen bulamıyoruz. Çoban bulamamamızın sebebi ise kırsal alanlarda biz gençleri tutamıyoruz. Gençler şehir merkezlerinde özellikle tekstil ortamlarında, farklı iş ortamlarında asgari ücretle bu işi kendilerine daha cazip buluyorlar. Oysaki çoban maaşı şu anda 40 binin üzerindedir. Bu iyi bir para. Buna rağmen biz çoban bulamıyoruz. Bu sadece Muş’un sorunu değildir, bu Türkiye geneli bir sorundur. Türkiye geneli hayvancılık sektörü çoban sıkıntısı çekiyor” şeklinde konuştu.

 

"40-50 BİN TL'YE ÇOBAN BULAMIYORUZ"

Muş'un besicilik geleneğini sürdürmek ve sektörün geleceğini güvence altına almak için çoban bulma sorununun etkili bir şekilde ele alınması gerektiğini söyleyen besicilerden Mizgin Sönmez ise “İlkbaharın gelmesiyle hayvanlarımızı meralara çıkardık. Her yıl olduğu gibi bu yılda çoban bulmakta zorlanıyoruz. 40-50 bin TL maaş vermemize rağmen çoban bulamıyoruz. Kimse çobanlık yapmak istemiyor. Bazen bir aile bir çoban tutuyor, bazen birkaç aile birleşip çoban tutuyorlar. Maalesef çoban bulmak bu kadar kolay değil. Kışlık peynir, yeme içme ve diğer tüm ihtiyaçlarını biz karşılamamıza rağmen çoban bulamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Aziz oymak 16 Nisan 2024 19:49

Çoban iş arıyorum

Abdullah 16 Nisan 2024 17:13

Bu işi ben istiyorum bana ulaşın bu numaramdir 05380948160

Sonraki Haber Yükleniyor...