Tgrt Haber

Adalar bayram günü de karıştı! İETT'nin minibüslerine tepki büyüyor

Editör: Banu İriç / Kaynak: Anadolu Ajansı
16 Haziran 2024 19:23 - Güncelleme : 16 Haziran 2024 19:29

İETT'nin Adalar için getirttiği halkın "azmanbüs" adını taktığı minibüslerin faaliyete alınmasına tepkiler sürüyor. Eylemciler bayram günü de toplanarak protesto etti.

İstanbul'un gözde sahil beldesi Adalar'da kaldırılan faytonların yerine minibüslerin getirilmesine tepkiler sürüyor. Bölge halkı Kurban Bayramı'nın ilk günü de toplanarak bu kararın geri alınmasını istedi.

Adalar sakinlerinin de aralarında bulunduğu grup, İETT'nin Büyükada'ya getirdiği ve dün çalışmaya başlayan minibüslere tepkisini sürdürdü. Grup, dün hizmete başlayan 10 minibüse tepki göstermek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesini protesto etmek için Büyükada Çınar Meydanı'nda toplandı.

ADA SAKİNLERİ TEPKİLİ

"Adalar'da güvenle yürümek istiyoruz" ve "Yeni araç istemiyoruz" pankartları taşıyan gruptakiler, slogan attı.
Bazı ada sakinleri, minibüslerin önüne geçerek çalışmasına engel olmak istedi.

İETT'nin Büyükada'ya getirdiği minibüsleri dün protesto eden gruptan 10 kişi, önüne geçtikleri araçların çalışmasına engel oldukları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.

Adalar bayram günü de karıştı! İETT'nin minibüslerine tepki büyüyor - 1. Resim

DÜNKÜ PROTESTOLARDA 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Minibüslerin önüne geçip eylem yapan vatandaşlara çevik kuvvet müdahale etti. “Azmanbüs” olarak adlandırdıkları minibüslerin geçişine engel olmaya çalışan 9 kişi gözaltına alındı.

Adalar bayram günü de karıştı! İETT'nin minibüslerine tepki büyüyor - 2. Resim

İBB KENDİNİ SAVUNMUŞTU

İBB'den yapılan açıklamada, Adalar ilçesinde atlı faytonlarla yapılan taşımacılığın İBB Meclisi'nde 16 Ocak 2020'de iptal edildiği, faytonların yerine elektrikli araçlarla ulaşımın sağlanması kararının alındığı hatırlatıldı.

Ada halkına toplu ulaşım hizmeti sağlanması için 6 Şubat 2020 tarihli UKOME kararına istinaden 40 adet 13 kişilik elektrikli, tescilsiz aracın ilçede faaliyete başladığı aktarılan açıklamada, uygulamanın 30 Nisan 2024'te sona erdiği kaydedildi.

Açıklamada, Adalar'daki toplu taşıma araçlarının, tescilli, yüzde yüz elektrikli, sessiz ve çevreci araçlardan oluşması için bir dizi çalışma yürütüldüğü belirtildi.

ELEKTRİKLİ, YENİ NESİL GÜVENLİ ULAŞIM

Adalar'a özel yeni bir araç üretilmesi için ulusal ve uluslararası araç üreticilerine yönelik ihale açıldığı anlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Açtığımız ihalelere katılım olmamasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Sanayi İşbirliği Projesi kapsamında ASELSAN ile ortak çalışma gerçekleştirilmiştir. Adalar ilçemiz için sıfır emisyonlu, yüzde yüz elektrikli, engelli erişimine uygun, sessiz, tek şarjla 150 kilometre menzile sahip ve ilave şarja ihtiyaç duymadan Büyükada'da 21 tur hizmet verebilen, yeni nesil güvenli ulaşım sistemlerine sahip araçlar üretilmiş ve kurumumuza teslim edilmiştir."

Açıklamada, yazın Adalar'ın nüfusunun arttığı vurgulanarak, "Özellikle hafta sonu ve bayramlarda 60 binin üzerinde insanın Adalar ilçesine gelmesi, güvenli ve konforlu toplu ulaşım hizmeti sürdürmenin önemini arttırmaktadır. Bu nedenle tescilli, çevreci ve yeni nesil güvenli ulaşım donanımlarıyla üretilmiş elektrikli araçlarımız, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde 15 Haziran 2024'te hizmete alınmıştır. Toplu ulaşım hizmetinde yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli emniyet tedbirlerinin alınması hususunda Adalar Kaymakamlığına da bilgi verilmiştir." denildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...