Tgrt Haber

Akaryakıt zamları sonrası at, eşek ve katıra yoğun ilgi

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
14 Nisan 2024 13:35 - Güncelleme : 14 Nisan 2024 13:58
Akaryakıt zamları sonrası at, eşek ve katıra yoğun ilgi

Aydınlı çiftçiler akaryakıt zamlarından sonra at, eşek ve katırlarla işini görmeye başladı.

Akaryakıt zamları sonrası ekonomik zorluklarla mücadele eden Aydınlı çiftçiler, at, eşek ve katırlara yöneldi. Ülke genelinde kişi başına düşen araç sayısının en yoğun olduğu illerden olan Aydın’da doğal ve çevreci bir taşımacılık yöntemine de katkı sağlıyor.

''ALGISI YOK VERGİSİ YOK''

Yılın yaklaşık 10 ayı Aydın’ın ılıman iklimi nedeniyle doğal ortamda kendiliğinden beslenen at, eşek ve katırları ulaşım ve taşımacılıkta kullanmanın daha hesaplı olduğunu belirten vatandaşlar, dağlık alanlarda ve ulaşım sorunu olan bölgelerde atları mecburiyetten kullandıklarını ifade ettiler. Birçok kişi artan akaryakıt fiyatları nedeniyle at, eşek ve katırlarla ulaşım ve taşıma yapmayı daha tasarruflu bulunduğu belirtirken, mahsul döneminde taşıma için kullanılan at ve katırlardan, imar döneminde traktör niyetine çift sürerek faydalanıldığını da söyledi. Hayvanlarla taşıma ve ulaşım sağlamanın hala daha revaçta olduğunu belirten çiftçiler, "Bahar mevsimi iyi olduğu dönemlerde binek hayvanlarının tek masrafı nal çaktırmak oluyor. 5-6 yılda bir de semer tamiri yaptırıyoruz. Algısı yok vergisi yok. Yakıt zammından da etkilenmiyor'' şeklinde konuştu.

Akaryakıt zamları sonrası at, eşek ve katıra yoğun ilgi - 1. Resim

Ulaşımda yeterli hıza ulaşamadığı için at, eşek ve katırların motorlu araçlara göre zaman kaybına neden olduğunu belirten 61 yaşındaki Muharrem Bozdoğan da ''Zaman kaybını telefi etmek için binek hayvanı kullananlar yola bira zerken çıkıyor. Otomobil yerine kısa mesafelerde hayvanla yolculuk yapanlar aynı zamanda sporunu da yapmış olduğu için daha sağlıklı yaşıyor'' diyerek son akaryakıt zamlarının ardından binek ve yük taşıma hayvanlarının cazibesinin arttığını belirtti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...