Tgrt Haber

ASELSAN, NATO tatbikatına damga vurdu

Editör: Murat Makas / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
24 Haziran 2024 16:26 - Güncelleme : 24 Haziran 2024 16:26

ASELSAN, NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatında adından söz ettirdi.

Türk savunma sanayisinin en önemli şirketlerinden ASELSAN NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatında ilkleri gerçekleştirdi.

ASELSAN, NATO tatbikatına damga vurdu - 1. Resim

NATO’nun en önemli ordularından biri olan Türk Silahlı Kuvvetlerinin aktif olarak kullandığı ASELSAN ürünleri Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T), Ateş İdare Cihazı (KORKUT 130/35), Kaideye Monteli Stinger (KMS ZIPKIN) ve MANPADS Tim Teçhizatı sistemleri ile katılım sağladığı NATO Ramstein Legacy 2024 Entegre Hava ve Füze Savunma Tatbikatında, ASELSAN Sistemleri; Türkiye’nin NATO unsurları ile entegre hava savunma tatbikatını gerçekleştiren ilk kısa menzilli hava savunma sistemleri oldu.

NATO SİSTEMLERİ İLE TAM ENTEGRE

Romanya’da gerçekleşen tatbikatta, ASELSAN Hava Savunma Komuta Kontrol ve Silah Sistemleri, NATO ülkelerinde bulunan diğer sistemler ile ortak bölgede konuşlanarak Nakledilebilir Batarya Komuta Kontrol Harekat Merkezi (HAKİM-ADOC/T) üzerinden Almanya, Macaristan ve Portekiz sistemleri ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimi sağlayarak tatbikat boyunca başarılı bir şekilde NATO sistemleri ile tam entegre çalıştı.

ASELSAN, NATO tatbikatına damga vurdu - 2. Resim

HAKİM-ADOC/T taktik data link üzerinden üst komuta kontrol unsurları olan NATO sistemlerine bağlanarak KORKUT 130/35, KMS ZIPKIN ve MANPADS ile ortak hava resmi paylaşımı, angajman yönetimi ve taktik data link mesaj iletimini başarılı bir şekilde sağlandı.

Tatbikatta Türk Hava Kuvvetleri ekipleri tarafından KMS ZIPKIN atışı da başarıyla gerçekleştirildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...