Tgrt Haber

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: İstanbul'a 3 ayda 3 yeni metro hattı açılacak

Editör: Onur Kaya / Kaynak: TGRT Haber / AA
09 Eylül 2022 18:10 - Güncelleme : 09 Eylül 2022 21:39
Bakan Karaismailoğlu duyurdu: İstanbul'a 3 ayda 3 yeni metro hattı açılacak
Adil Karaismailoğlu,İstanbul,metro

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul'da 3 ay içinde 3 yeni metro hattının açılışını yapacaklarını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, şehirdeki metro hatları ile İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki raylı sistem bağlantısının da kurulacağını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü, AK Parti Sancaktepe İlçe Başkanı Turgay Akpınar ve partililer "Yüz Yüze 100 Gün" programına katıldı. Programda konuşan Bakan Karaismailoğlu, bakanlık olarak gelecek günler günlerde İstanbul'da her ay bir metro açacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

İSTANBUL'A 3 YENİ METRO HATTI

"E5 ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki mahalleleri de birbirine bağlayacak metro hattımızı eylül ayı içerisinde hizmete sunacağız. Yine İstanbul Havalimanı'yla Kemerburgaz Göktürk, Kağıthane ve oradan Beşiktaş'a Gayrettepe'ye uzanan metro hattımızı da kasım ayı gibi planladık. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nden Kayaşehir-Başakşehir arasındaki metro hattımızda aralık ayı içerisinde planladık. Onun da açılışını yapacağız. Çünkü biz İstanbul'u birilerinin keyfine bırakamazdık, o yüzden. Bir taraftan Kuzey Marmara Otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray, hepsi hem İstanbul'un geleceği ve İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımızın konforlu, güvenli seyahat edebilmeleri ve onların hayatını kolaylaştırmak için yapılan projelerdi."

Bakan Karaismailoğlu, söz konusu uzun soluklu çalışmalara öncelikle kara yollarından başlandığını belirterek, "Hızlı bir şekilde önce kara yollarından başladık. Bugüne geldiğimizde tabii yüzde 65 ağırlıklı bir kara yolu yatırım dönemini tamamlamış durumdayız ve bunun sonucunda da neredeyse 4 katına çıkmış bir bölünmüş yol uzunluğu ve 68 bin kilometrelik işletme alanında bulunan bir kara yolu altyapısıyla hizmetlerimize devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"DEMİR YOLUNDA ÇOK BÜYÜK ATILIM VAR"

Özellikle demir yolunda, bugünlerde de çok büyük bir atılım olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Şu an Türkiye genelinde 4 bin 500 yüz kilometre demir yolu yatırımı devam ediyor. 13 bin 22 kilometrede de demir yolu işletmesi yapıyoruz. Aynı şekilde havalimanlarımızın da altyapısını tamamladık diyebiliriz. Çünkü 26 olan havalimanımızı 57'ye çıkardık. Yani 20 yıl önce Türkiye genelinde sadece 30 milyon olan yıllık hava yolu yolcusu sayısı bugün 210 milyona çıktı. Hedefimiz 2053 yılına kadar bunda 400 milyon yolcu sayısına çıkarmaktır. O yüzden bütün Avrupa havalimanlarında kaos yaşanırken Türkiye havalimanlarında vatandaşımız konforlu yolculuklarına devam ediyor ve bundan sonra da devam edecektir."

"HİZMETLER ARTARAK DEVAM EDECEK"

Türkiye genelinde yapılan yatırımlar için çalışmaların durmaksızın devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, "Türkiye geri dönülemeyen bir yola girmiştir ve bu hizmetlerin hepsi artarak devam edecektir. Sadece İstanbul'da değil Türkiye'nin her tarafında yani Hakkari'sinden Edirne'ye kadar, Artvin'inden Antalya'sından Muğla'sına kadar her bir noktamızda müthiş çalışmalarımız var. Türkiye'nin her tarafında tam 5 bin tane şantiyede 700 bin tane çalışma arkadaşımız ülkemizin geleceği için emek veriyor. Tabii bu işler bir ekip işidir. O yüzden hakikaten ülkesini, milletini seven bir ekibimiz var. Yine bu yatırımları büyük bir özveriyle 7/24 yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Bakan Karaismailoğlu duyurdu: İstanbul'a 3 ayda 3 yeni metro hattı açılacak

"BELEDİYELERİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ GÜVENLİ TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ KURMAK"

Adil Karaismailoğlu, yerel yönetimlerin, şehirde yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için projeler üretmek zorunda olduğuna vurgu yaparak, "O yüzden belediyelerin en önemli görevi kaliteli, ekonomik, güvenli bir toplu taşıma sistemi kurmaktır." dedi.

Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Toplu taşıma denince bunlar da lastik tekerlekli otobüsler, minibüsler, taksiler ve raylı sistemler geliyor arkadaşlar. Bunları da birbirine entegre edecek şekilde iyi planlamak lazım. 1994 yılından 2019 geldiğimizde bunlar planlı bir şekilde devam ediyordu. Zaten şu anda 250 kilometre İstanbul genelinde devam eden işletmede olan raylı sistem hattının tamamı yine AK Partili belediyeler zamanında yapılmıştır ve işletilmeye başlanmıştır.

203 KM'LİK METRO HATTININ İNŞASI DEVAM EDİYOR

Bugün 250 kilometre işletilmekte olan bir raylı sistem hattı var. 103 kilometre bakanlığımızın şu anda İstanbul'da yapımı devam eden, imalat inşaatı devam eden raylı sistem hattı var. Yine belediyenin de şu an 100 kilometre yapmakta olduğunu söylediği ama maalesef bizim arazideki incelemelerimizde 10 yılda bile bitmeyecek bir 100 kilometre devam eden metro yatırımı var. 250 kilometre devam edenleri de üstüne koyduğunuzda 455 kilometrelik bir raylı sistem ağı şu anda inşaatı devam eden ve işletilmekte olan var. Tabii uzun vadede 1100 kilometreye kadar İstanbul'un neresinde hangi yatırımı yapılmak için aslında İstanbul'un Ulaşım Master Planı'nda bunların hepsi bellidir. Ve bunlar zaman genelinde yapılacaktır. Ama şu anda bile 203 kilometre devam eden metro hattının bir an önce bitirilip İstanbulluların hayatına kazandırılması lazım ki hareketliliğin önündeki bütün sıkıntılar ortadan kaldırılsın."

Kaynak: TGRT Haber / AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...