Tgrt Haber

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı

Editör: Rümeysa Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
09 Temmuz 2024 10:30 - Güncelleme : 09 Temmuz 2024 10:31

Artvin'de bulunan Çeltikdüzü köyünde yaşayan 75 yaşındaki Sebaha Küçük, baraj sularının yükselmesi nedeniyle köyde tek başına yaşamak zorunda kaldı.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde, Çoruh Nehri üzerine inşa edilen 275 metre yüksekliğindeki kemer barajıyla Türkiye'nin birinci, dünyanın beşinci en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES projesi, elektrik üretimine geçtiğimiz aylarda başladı.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 1. Resim

YEDİ KÖY TAMAMEN SULAR ALTINDA KALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 22 Kasım 2022'de katıldığı törenle su tutma işlemi başlarken, geçen bir yıl içinde Yusufeli ilçe merkezi ve yedi köy tamamen sular altında kaldı.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 2. Resim

Baraj sularından kısmen etkilenen 10 köyden biri olan ve 164 haneli son köy olan Çeltikdüzü'nde dramatik bir olay yaşandı. Çocukluğu bu köyde geçen 75 yaşındaki Sebaha Küçük'ün evi, baraj sularının en yüksek kotu olan 713 kotunun iki metre üstünde kaldı.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 3. Resim

Bu durumda kamulaştırma yapılmayınca Sebaha Nine, köyde tek başına yaşamak zorunda kaldı. Baraj suları 710 kotuna çıktığında ise Sebaha Nine'nin evine ulaşım sağlayan yol sular altında kaldı ve bu durum köyde mahsur kalmasına neden oldu.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 4. Resim

"EVİM SULAR ALTIDA KALDI"

Tansiyon ve şeker hastası olduğunu belirten Sebaha Küçük, "Dizlerim ağrıyor, gezmekte zorlanıyorum. Burada tek başıma yaşıyorum. Çocuklarım dışarıda çalışıyor, bana gelip yardımcı olamıyorlar. Yakın komşularım yok, kimsem yok. Daha önce yolumuzu baraj suları almadan, uzakta yaşayan komşularıma gidiyordum. Ama şimdi gidemiyorum. Evimin her iki tarafı da sular altında, şu anda evimin yolu yok" dedi.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 5. Resim

"KÖY TAMAMEN KAMULAŞTIRILMALIYDI"

Sebaha Nine'nin akrabası Abdullah İspirli ise, "Köyümüz baraj suları altında kaldı. Bazı bölgelere su çıkmadığı için kamulaştırma yapılmadı. Bunlardan bir tanesi de Sebaha Teyze'nin evi. Evi baraj sularının tam sınırında olduğu için yolunun sular altında kalması ve evin kayma riski var. Bu yüzden bu evlerin bir an önce kamulaştırılması gerekiyor. Aslında bu bölgenin tamamen kamulaştırılması gerekiyordu" şeklinde konuştu.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 6. Resim

DAHA GÜVENLİ SAĞLIKLI BİR ORTAMA TAŞINMALI

Yusufeli'nin sular altında kalma sürecini günlük olarak görüntüleyen ve arşiv oluşturan Serhat İnce ise, "Sular en son yükseldiğinde teyzemizin durumu açıkça belliydi. Bu yıl 710 kotunda yeni bir yol yapıldı ve bu yol sular altında kaldı. Teyzemizin tek ulaşım yolu bu yoldan sağlanıyordu ve bu yol da baraj suları altında kaldı. Ben ona ulaşmak için dizime kadar suyun içinden geldim. Yetkililerin bir an önce buradaki teyzemizi kamulaştırıp, daha güvenli ve sağlıklı bir ortama taşımalarını istiyorum" ifadelerini kullandı.

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 7. Resim

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 8. Resim

Baraj suları neredeyse evi yutacak! 75 yaşındaki Sebaha Nine köyde mahsur kaldı - 9. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...