Tgrt Haber

Başkent’te taksiciler Bakanlığın genelgesine uydu

30 Mart 2020 09:00
Başkent’te taksiciler Bakanlığın genelgesine uydu
taksi

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, korona virüsünün yayılmasının önlenmesi amacıyla gece saat 00.01'den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir'de ticari taksilerin trafiğe çıkışları sınırlandırıldı. Ankara’da taksi sayısının yarı yarıya düştüğü görüldü.

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, korona virüsünün yayılmasının önlenmesi amacıyla gece saat 00.01'den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir'de ticari taksilerin trafiğe çıkışları sınırlandırıldı. Bu gece itibariyle plakasının sonu tek haneli olan ticari taksiler trafiğe çıkarken, Ankara’da taksi sayısının yarı yarıya düştüğü görüldü.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının en temel özelliğinin, fiziksel temas, hava yolu ve benzeri yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının hızlı artması sonucu ticari taksilere korona virüs önlemi alındı. Alınan önlemlere göre, bu gece yarısı saat 00.01'den itibaren İstanbul, Ankara, İzmir'de ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidildi. Buna göre, yarın saat 24.00'e kadar plakasının son rakamı "tek" olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirtilen saatten sonra ise plakasının son rakamı "çift" olan ticari taksiler trafiğe çıkacak. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edeceği belirtildi.

Alınan kararların arkasında olduklarını belirten taksi şoförü bir vatandaş, “Taksilerin yarısı çalışıyor, yarısı çalışmıyor. Virüsten dolayı iş yok zaten. Bu uygulamadan memnunuz yani. Biz öncesinden karar almıştık. Yarısı bir gün, diğer yarısı ertesi gün çalışıyorduk zaten, sıkıntı yok yani” diye konuştu.

“Şu an ki uygulama bence gayet yerinde”

Bu kararın daha önce alınması gerektiğini ifade eden taksi şoförü bir vatandaş, “Karar almaları virüs açısından çok iyi oldu. Çünkü insanlar temas ediyor hala. Taksiciler geliyordu. Boşu boşuna sabahtan akşama kadar bekliyorlardı. Şu anki uygulama bence gayet yerinde. Bu uygulamayı daha önceden almaları gerekiyordu” dedi.

İzmir’de taksicilerin trafiğe çıkışı sınırlandırıldı

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, korona virüs tedbirleri kapsamında taksilerle ilgili yeni bir genelge daha yayımlandı. Genelgede "30 Mart Pazartesi saat 00.01'den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde kayıtlı ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidilecek. Birinci gün olan 30 Mart Pazartesi saat 00.01'den 30 Mart pazartesi saat 24.00'e kadar plakasının son rakamı tek olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirtilen saatten sonra plakasının son rakamı çift olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edecek. İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerimizde de konu valiler tarafından değerlendirilerek ihtiyaç duyulması halinde belirtilen kapsamda kararlar alınarak uygulanabilecek" sözlerine yer verildi.

Genelgenin yürürlüğe girdiği ilk gece İzmir’de de tedbir kapsamındaki uygulama faaliyete geçti. 30 Mart Pazartesi saat 00.01’den itibaren plakasının son rakamı tek olan ticari taksiler trafiğe çıkarken, son rakamı çift haneli olan taksiler ise kontak kapattı. Taksicilerin bir kısmı uygulamayı yerinde bir karar olarak nitelerken bazı taksiciler ise işlerin zaten kötü gittiğini, kararın yeterli bir çözüm sunmadığını ileri sürdü.

“Uygulamanın faydasını gördüm”

Genelgeye göre faaliyete geçen kararın yerinde bir uygulama olduğunu dile getiren taksi şoförü Yılmaz Arslan, “Mal sahipleri olarak durak başkanları vasıtasıyla dernekten talepte bulunmuştuk. Bir yandan iyi oldu 10-15 gündür sabah saat 10-11'de sefere kalkıp geceleyin saat 8.00 gibi araçlarımızı kapatıyorduk. Uygulamanın faydasını gördüm. Bugün bir yolcu aldım 2 saat durağa dönemedim çok yolcu vardı. İnşallah daha iyi olur. Biz de çok sevindik. Normalde biz gece araçları yarım saat içinde temizleyip sabah açıyorduk. Şimdi daha detaylı bir temizlik yapıp araçlarımızı açarız” diye konuştu.

“Bir şoför çalışsa diğer şoför ne yapacak?”

Uygulamanın yeterli bir çözüm sunmadığını, taksi şoförleri olarak virüs salgınından dolayı zaten işlerin kötü gittiğini söyleyen taksi şoförü Cafer Deniz ise "Abi görüyorsunuz işte yok yani, tek de çalışsak çift de çalışsak, biz iki şoför çalışıyoruz iki vardiya, hani bir şoför çalışsa diğer şoför ne yapacak. Bir şoför çalışıp diğer şoför çalışmazsa olmaz, zaten insan yok. 10 tane taksi de bıraksa iş yapamayız efendim, kimse dışarıya çıkmıyor" sözlerine yer verdi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...