Tgrt Haber

Bu köye akın akın göç ediyorlar: Türkiye’nin en kalabalık köyü belli oldu

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
08 Şubat 2024 17:31 - Güncelleme : 08 Şubat 2024 17:33
karabük,göç,nüfus

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü Köyü, Türkiye’nin en kalabalık köyü oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Yerleşim Yerlerine Göre Nüfus verilerini açıklandı. Derlenen bilgilere göre Türkiye’nin en kalabalık köyü 6 bin 64 kişilik nüfusu ile Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlı Bostanbükü Köyü oldu.

2021 yılında birinciliği Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Dirsekli köyüne kaptıran Bostanbükü Köyü, yeniden birinciliği elde ederken sanayi sitesi ile ünlü tekstil firmalarının da bulunması ve şehre yakın olması dolayısıyla göç vermeyen bir yapıya sahip.Bu köye akın akın göç ediyorlar! Türkiye’nin en kalabalık köyü belli oldu! - 1. Resim

HEM KÖY HEM ŞEHİR HAYATI 

Köy muhtarı Osman Alkan yaptığı açıklamada, “TÜİK verilerine göre 6 bin 64 nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık köyü olarak ilan edildi. Köyümüz göç veren değil göç alan bir köy. Karabük, Safranbolu ve üniversiteye yakın olması dolayısıyla sürekli göç alan cazibe merkezi haline gelmiş bir yerleşim merkezi. Hem köy hayatı hem şehir hayatının yaşandığı güzel yerlerden bir tanesi. Bunun için sürekli nüfus artışı devam ediyor” dedi.

Köyde ilkokul, sağlık ocağı, düğün salonu, 2’şer tane KYK yurdu ve tekstil atölyesi ile zincir marketlerin bulunduğunu belirten Alkan, “Köyün asıl geçim kaynağı eskiden beri gelen tarım ve hayvancılık. Profesyonel anlamda seracılık faaliyetleri köyümüzde devam ediyor. Karabük'ün yerel üretimde sebze üretiminin önemli bir kısmını köyümüzde yetiştiriyoruz” diye konuştu.

Köyün belde olabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu aktaran Alkan, “Türk verilerine göre 91 tane ilçeden büyük, kalabalık bir köy. Köyümüzde 2 tane KYK yurdu var. Bu yurtta kalan 4 bin öğrenci var. Bunlar nüfusun dışında. Bostanbükü Köyü nüfusuna kayıtlı değiller ama burada ikamet ediyorlar, yaşıyorlar. Bu öğrenci kardeşlerimizi de kattığımızda köyün nüfusumuz yaşayan nüfus olarak 10 bini geçiyor” ifadelerini kullandı.Bu köye akın akın göç ediyorlar! Türkiye’nin en kalabalık köyü belli oldu! - 2. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...