Tgrt Haber

İzmir'de denizde ürküten görüntü! Rengi değişti, kötü kokular yayıldı

Editör: Onur Kaya / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
12 Haziran 2024 11:17 - Güncelleme : 12 Haziran 2024 17:45

Havalar ısındı, denizlerde müsilaj tehlikesi yine baş gösterdi. Marmara'dan sonra Ege Denizi de alarm vermeye başladı. İzmir'in iki ilçesinden birinde deniz yeşile, diğerinde ise kahverengiye döndü. Renk değişiminin yanı sıra etrafa kötü kokular da yayılırken, uzmanlar yaşanan değişimin sebebini açıkladı.

İzmir'in iki farklı ilçesinde denizin renginde meydana gelen değişiklik ve yayılan kötü kokular endişeye yol açtı.

Karşıyaka ilçesindeki Mavişehir Balıkçı Barınağı civarında, denizin rengi yeşile döndü. Renk değişimi sahil boyunca fark edilirken, bir başka renk değişimi de Balçova ilçesindeki Çakalburnu Dalyanı mevkiinde yaşandı. Burada da denizin renginin kahverengiye döndüğü gözlemlenirken, etrafa ise kötü bir kokunun yayılması dikkat çekti.

RENK DEĞİŞİKLİĞİNİN SEBEBİ BELLİ OLDU

Deniz Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, renk değişimlerinin plankton patlamaları nedeniyle yaşandığını söyledi. Renk değişimleriyle beraber kötü bir kokunun da yayıldığını aktaran Doğan Yaşar şöyle konuştu:

"Bu renk değişimleri, tamamen planktonlar; yani mikroorganizmalar nedeniyle oluşuyor. Karşıyaka'da yeşil renk, burada gördüğünüz gibi kırmızımtrak bir renk. Ciddi anlamda bir koku da var şu anda. Bunların nedeni; deniz suyunda her litrede yaklaşık 1 milyon organizma vardır. Bunlar sıcaklık ve kirlilikle beraber artarak deniz suyunda yaklaşık 2 milyonlara çıkar. 2 milyonlara çıkınca ortamda oksijen bırakmaz bunlar ve ölürler. Mavi, yeşil, kırmızımtırak ya da beyaz görürsünüz bazen. Bunlar, bu türlere göre değişir bu renkler; yani planktonların ölüleri nedeniyle oluşan bir renk bu.

Denizde korkutan görüntü! Rengi değişti, kötü koku yayıldı - 1. Resim

"ÜLKEMİZİN EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ..."

Bizim maalesef ülkemizin en büyük sorunlarından bir tanesi şu anda denizlerin foseptik olarak kullanılması. Türkiye denizlerinde ilk defa 1955 yılında İzmir iç gölgesinde müthiş bir plankton patlaması olmuştur. Sonuçta binlerce balık ölmüştür."

Denizde korkutan görüntü! Rengi değişti, kötü koku yayıldı - 2. Resim

KİRLİLİK UYARISI

"Fabrikalar maalesef arıtmaları çalıştırmıyorlar" diyen Doğan Yaşar, bu nedenle denizlerde kirliliğin meydana geldiğini söyledi. İzmir'deki kokunun kaynağına dikkat çeken Yaşar şöyle devam etti: 

Denizde korkutan görüntü! Rengi değişti, kötü koku yayıldı - 3. Resim

"MÜSİLAJIN BAŞLAMASININ TEK SEBEBİ VAR"

"Bir haftadan beri müsilaj olayı tekrar başladı Marmara Denizi'nde. Bütün bunların nedenleri tek; kirlilik. Arıtılmadan denize verilen sular tamamen, nedeni bu. İzmir'de olay biraz daha farklı. İzmir, arıtma tesisleri olarak çok iyi bir kentti; ama fabrikalar maalesef arıtmalarını çalıştırmıyorlar.

Özellikle 2004'ten sonra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın ölümünden sonra oldukça iyileşmişti Körfez, oldukça da güzelleşmişti. 'Birkaç yıl kaldı' yüzmeye dedik; ama maalesef ölümünden sonra çok büyük yanlışlar yapıldı İzmir'de. İnanılmaz büyük bilimsel hatalar yapıldı Aziz Kocaoğlu döneminde. Önce derelerin altı betonlandı, işte bu zaten sonun başlangıcı buydu. Bu kokunun ana nedeninin bir tanesi bu; yani derelerin altının betonlanması. Siz eğer suyun toprakla olan ilişkisini keserseniz, doğal olarak kokacaktır ve koktu."

Denizde korkutan görüntü! Rengi değişti, kötü koku yayıldı - 4. Resim

"ZEHİRLİDİR, ÖLDÜRÜR"

Plankton patlamalarının denizde yaşayan canlılara zarar verebileceğini ifaden eden Doğan Yaşar, şöyle devam etti:

"Geçtiğimiz sene toplu balık ölümleri oldu bu taraflarda. Ortamda oksijen kalmayınca, ölünce bu planktonlar, bunların bazıları zehirlidir. Balık bunları yerse ölür; yani doğrudan herkese, bütün canlılara etkisi var. Tek bir iş var. Bu kadar çok zor olmaması lazım. Arıtma testleri çalıştırılmalı hepsi bu."

Denizde korkutan görüntü! Rengi değişti, kötü koku yayıldı - 5. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...