Tgrt Haber

Deprem kahini Frank Hoogerbeets'ten İsrail-Filistin yorumu: 'Haritada yer almayan...'

Editör: Şule Altınel / Kaynak: TGRT Haber
28 Ekim 2023 11:17 - Güncelleme : 28 Ekim 2023 23:21
Deprem kahini Frank Hoogerbeets'ten İsrail-Filistin yorumu: 'Haritada yer almayan...'
,,israil,filistin

Yaptığı deprem tahminleriyle adından söz ettiren Frank Hoogerbeets, İsrail-Filistin savaşı hakkında dikkat çeken yorumda bulundu. Hoogerbeets, "1947'de haritada yer almayan bir 'ülkenin' işlediği devasa boyutlarda bir savaş suçudur" dedi.

İsrail ordusu, 22 gündür aralıksız bombaladığı Gazze'ye dün gece en ağır şekilde saldırdı. Dünyayla irtibatı kesilen 2 milyon Filistinli'den haber alınamazken dünyadan da peş peşe açıklamalar geldi. Deprem tahminleriyle adından söz ettiren Frank Hoogerbeets'dan süreçle ilgili çarpıcı bir değerlendirme geldi.

"DEVASA BOYUTLARDA BİR SAVAŞ SUÇUDUR"

1947 yılına ait Filistin haritasını paylaşan Hoogerbeets, "Bugün Gazze'nin büyük miktarda bombalandığını ve İsrail'in karadan işgal ettiğini duyuyoruz. Filistin halkının elektriği, suyu ve interneti yok. Tamamen kesildi. Bu, 1947'de haritada yer almayan bir 'ülkenin' işlediği devasa boyutlarda bir savaş suçudur" ifadelerine yer verdi.

İşte sosyal medyadan yaptığı o paylaşım;

https://twitter.com/hogrbe/status/1718022412141219864

İSRAİL-HAMAS ÇATIŞMALARI

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırıya başladı. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 310'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülenlerin sayısının 3 bin 38'i çocuk, 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı olmak üzere 7 bin 326'ya çıktığını, 18 bin 967 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 110 Filistinlinin öldüğü, 1900'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi. Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 46 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...