Tgrt Haber

Deprem uzmanı Tüysüz'den 24 il için 'diri fay' uyarısı! En riski bölgeleri saydı ve uyardı: "Deprem tehlikesinin en yakın olduğu yer..."

Editör: Özge Sönmez / Kaynak: Kısa Dalga
29 Şubat 2024 11:32 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 11:33
Deprem uzmanı Tüysüz'den 24 il için 'diri fay' uyarısı! En riski bölgeleri saydı ve uyardı: "Deprem tehlikesinin en yakın olduğu yer..."
deprem,,fay,istanbul depremi

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, 24 ilin diri fay hattı üzerinde olduğunu söyleyerek en riskli fayı açıkladı. Tüysüz, İstanbul'un depremde daha fazla zarar görecek bölgelerini de sıraladı.

Bilim Akademisi üyelerinden jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz, İstanbul depremi ve diri faylar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 24 ilin diri fay hattı üzerinde olduğunu söyleyen Tüysüz, İstanbul depremi için de uyarılarda bulundu. 

"DEPREM TEHLİKESİNİN EN YAKIN OLDUĞU YER İSTANBUL"

Diri fayları anlatan Tüysüz, “Depremlerin tekrarlama periyodu var. Türkiye’de bu açıdan baktığımızda iki tane çok önemli yer var. Birincisi Marmara Denizi. 1766’da iki deprem yaşanmış. Bu fay üzerinde bir deprem beklentisi var. İkincisi Bingöl Yedisu. Erzincan ovasının doğusunda yer alan 1784’lerde kırılmış. O zamandan bugüne kadar da deprem üretmemiş. Bu iki bölge kırıldığında 7’nin üzerinde deprem beklentimiz var. Üçüncü olarak 6 Şubat öncesi çok defa dile getirdiğimiz Doğu Anadolu fayı var. Bu fay çok uzun yıllardır deprem üretmemişti. Uyarılarımız çok dinlenmediği için, çok ciddi can ve mal kayıplarına uğradık. Deprem tehlikesinin en yakın olduğu ve nüfusun en yoğun olduğu bölge İstanbul Marmara çevresi. Sadece İstanbul’da 1 milyon 160 bin bina var. 750 bin civarında bina depreme dayanıksız. Bunların içerisinde de 70 – 90 bin tanesinin çok ağır hasar alacağı ya da çökeceği söyleniyor" ifadelerini kullandı. 

İSTANBUL'UN RİSKLİ BÖLGELERİNİ SIRALADI 

Dolayısıyla öncelik buradadır. İstanbul’un olası bir depremde en çok hasar görmesi beklenen yerleri nüfusun en yoğun olduğu yerlerdir. Eminönü’nden tutun Silivri’ye kadar sahil şeridi. Bakırköy, Yeşilköy, Eminönü, Fatih buralar en çok etkilenecek yerler. Nüfus dağılımına bakarsanız İstanbul’un en yoğun nüfuslu yerleri. Oysa depremle mücadelede adettir; deprem olacak yerde nüfus arttırılmaz, sanayi arttırılmaz. Ama bizim bütün sanayimiz ve nüfusumuz deprem hatlarının üstüne ya da çok yakınına yerleşmiştir.”

Kaynak: Kısa Dalga
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...