Tgrt Haber

Gazze'deki Türk vatandaşlarının tahliyesi sürüyor: 68 kişi daha Mısır'a geçti 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: Anadolu Ajansı
05 Aralık 2023 18:20 - Güncelleme : 05 Aralık 2023 18:32
Gazze'deki Türk vatandaşlarının tahliyesi sürüyor: 68 kişi daha Mısır'a geçti 
Gazze,,tahliye

İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik düzenlediği saldırılarda, Beyt Hanun kenti odak noktası olmaya devam ederken Gazze'den yaşayan Türk vatandaşlarının da tahliyesi gerçekleşmeye devam ediyor. Son olarak 68 Türk vatandaşı ve aile yakını daha Mısır'a geçiş yaptı. 

Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Gazze'den tahliye edilen 68 Türk vatandaşı ve aile yakını, Mısır'a geçiş yaparak güvenli bir şekilde bölgeden ayrıldı.

Türk vatandaşlarının tahliyesine devam edildiği bildirilirken, son olarak 68 kişilik bir grup dün gece Gazze'den Mısır'a geçişi sağlandı. Süreç, Dışişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlar tarafından titizlikle takip edildiği bildirildi. 

Yapılan açıklamaya göre, söz konusu vatandaşlarının bugün Türkiye'ye ulaşmalarının öngörülüyor. 

BÖLGEDE SON DURUM 

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail'de 7 Ekim'deki saldırılarda 310'dan fazlası asker olmak üzere 1200 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 kişinin yaralandığı duyuruldu. İsrail ordusuna göre, Gazze Şeridi'ne düzenlenen kara saldırılarında 78, Lübnan sınırında ise 6 İsrail askeri öldürüldü.

Gazze'deki hükümete göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı, 6 bin 150'den fazlası çocuk ve 4 binden fazlası kadın olmak üzere 15 bin 899'a yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'te de 7 Ekim'den bu yana İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 260 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Gazze'de on binlerce yaralı ile sivilin sığındığı onlarca hastaneyi zorla tahliye ettirmek için yerleşkelerini ya da ana binalarını vurdu, işgal sırasında bazı hastaneleri bastı.

Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Ekim'den bu yana Lübnan'ın güneyine yönelik saldırılarında 22 sivil hayatını kaybederken, Hizbullah ile sınırda girdiği çatışmalarda ise 89 Hizbullah mensubu öldü.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...