Tgrt Haber

İstanbul'u kar fena vuracak: Meteoroloji tarih vererek uyardı, İşte son hava durumu raporu

Editör: Birkan Cantürk / Kaynak: TGRT Haber
20 Kasım 2023 18:25 - Güncelleme : 20 Kasım 2023 18:31
İstanbul'u kar fena vuracak: Meteoroloji tarih vererek uyardı, İşte son hava durumu raporu
kar,istanbul,meteoroloji

İstanbul'da genelde aralık ayında görülen kar yağışı, 7 yıl aradan sonra kasımda etkisini gösterdi. Hava durumu tahmin haritalarını güncelleyen Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni uyarılarda bulundu. Yapılan son değerlendirmelere göre hafta sonu tüm Türkiye yağışlı havanın etkisine giriyor. Meteoroloji, İstanbul'da ve çevre illerde etkisini gösterecek kar için de gün verdi.

Meteoroloji'nin uyarıları sonrası dün İstanbul'da etkili olan sağanak, kar yağışına döndü.. Megakentte dün sabah saatlerinde başlayan kar, kentin bir çok noktasını beyaz örtüyle kapladı.

Hava durumu haritasını güncelleyen Meteoroloji'nin son tahminlerine göre hafta sonu kış mevsimi iyiden iyiye kendini gösterecek. 26 Kasım Pazar günü İstanbul da dahil olmak üzere Marmara Bölgesi'nde kar yağışı etkili olacak.

KAR YAĞIŞI YURT GENELİNDE ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurt genelinin çok bulutlu, İç Anadolu'nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Çankırı, Şanlıurfa çevreleri ve Ankara'nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

İstanbul'u kar fena vuracak: Meteoroloji tarih vererek uyardı, İşte son hava durumu raporu

Genellikle yağmur ve sağanak, İç Anadolu'nun yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Kar yağışlarının Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

İSTANBUL'A HAFTA SONU KAR GELİYOR

Genelde mevsimin ilk karının aralık ayından itibaren düştüğü İstanbul'a kar, bu sefer erken geliyor. İstanbul'da, cumartesi ve pazar günleri sağanak yağış etkili olmuş; kentin yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı düşmüştü. Meteoroloji'nin tahminlerine göre tüm kentte etkili olacak kar yağışı bekleniyor. Hava durumu tahmin haritasına göre İstanbul'da perşembe ve cuma günleri sağanak yağışın ardından pazar günü de kar yağışının görülmesi bekleniyor.

İstanbul'u kar fena vuracak: Meteoroloji tarih vererek uyardı, İşte son hava durumu raporu

MGM'DEN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji'nin uyarısında şu ifadeler yer aldı:

"Yağışların; Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ordu ve Düzce çevrelerinde kuvvetli, Doğu Karadeniz'in doğusu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Batman ve Siirt çevrelerinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, yerel su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgârın, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kuzeyli yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-80 km/saat), Batı Karadeniz kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...