Tgrt Haber

Karadeniz'de korkutan görüntü! Valilikten müsilaj açıklaması

Editör: Baran Aksoy / Kaynak: Anadolu Ajansı
10 Temmuz 2024 11:15 - Güncelleme : 10 Temmuz 2024 11:25

Düzce'nin Akçakoca ilçesinde bir ay önce denizde tespit edilen kirlilik, müsilaj kabusunu akıllara getirdi. Müsilajın Karadeniz'e sıçradığı düşünülürken, Düzce Valiliği'nden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde denizde geçtiğimiz ay görülen köpükler, müsilaj kabusunu akıllara getirdi. Düzce Valiliği'nden yapılan açıklamada, denizden numune alındığı ve incelemeye götürüldüğü bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bolu Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı, denizden alınan numuneler üzerinde inceleme yaptı ve sonuçları paylaştı. 

ALINAN NUMUNELER LABORATUVARA GÖNDERİLDİ

Düzce Valiliği'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ulusal, yerel haber kanalları ile bazı sosyal medya mecralarında ilimiz Akçakoca ilçesinde Karadeniz’de müsilaj şeklinde haber ve iddialara ilişkin 17 Haziran 2024 tarihinde Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Düzce İl Tarım Orman Müdürlüğü ekiplerince yerinde inceleme yapılmıştır. Yapılan ilk incelemelerde uzmanlardan oluşan ekiplerimizce durumun iddia edildiği gibi müsilaj olmadığı değerlendirilerek, tüm şüphelerin ortadan kaldırılması için ileri tetkik amaçlı su numuneleri alınarak, Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği gereğince incelenmek üzere TÜBİTAK MAM‘a, bakteriyolojik analiz ve ağır metal analizi yapılmak üzere Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarı'na teslim edilmiştir.

Karadeniz'de korkutan görüntü! Valilikten müsilaj açıklaması - 1. Resim

"MÜSİLAJ OLMADIĞI TESPİT EDİLDİ"

Ayrıca Düzce İl Sağlık Müdürlüğünce Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği'ne göre değerlendirmelerde bulunmak amacı ile 12 farklı noktadan su numunesi alınarak, analiz edilmiştir. Alınan numuneler üzerinde yapılan analizler sonucunda müsilaj olmadığı anlaşılmıştır. Akçakoca sahillerimizde deniz suyu, periyodik olarak alınan numunelerle düzenli olarak takip edilmektedir” denildi.

Karadeniz'de korkutan görüntü! Valilikten müsilaj açıklaması - 2. Resim

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...